Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Abhazya Cumhuriyeti Adige Xase: “Kabardey-Balkar’daki durumdan endişe duyuyoruz.”   

Abhazya Cumhuriyeti Adige Xase Sivil Toplum Örgütü (AKhRA) Abhazya bölgesinde yaşayan tüm Çerkeslerin (Adigeler) görüşlerini temsil etmektedir. Örgüt, Kabardey-Balkar’da olanlarla ilgili endişelerini ifade etti.   

4 Nisan 2009 da Başkan yardımcısı Aslan Beshtoev idaresinde, Adige Halk Forumu için Abhazya’dan giden Adige Xase heyeti Nalçık’ a varmış, ancak utanç vericidir ki salona sokulmamışlardır. Diğer cumhuriyetlerden gelen temsilci heyetlerinin de salona girmeleri engellenmiştir.   

AKhRA başkanı Anzor Goov bu durumla ilgili hoşnutsuzluğunu ifade ederek şu demeci vermiştir.   

“Biz; Abhazya Cumhuriyeti’ndeki Adigeler (Çerkesler) Rusya Federasyonu vatandaşlarıyız ve Kabardey-Balkar’da olanlar konusunda Adige Cumhuriyeti’nde yaşayan Adigeler kadar endişeliyiz. Bir anlamda temsil ettiği Adige halkının çıkarlarına ihanet ettiği için Kabardino-Balkar Adige Xase’sinin tepkisizliği karşısında çok öfkeliyiz. Egemen güçlerin ve “elit” in emirlerine uygun davranarak Kabardey-Balkar Adige Xase şu andaki yönetimiyle sonunda halkın güvenini kaybetmiştir ve ilkesizliği halk topraklarının yağmalanmasını kolaylaştırmaktadır. Aynı durum diğer ulusal varlıklar için de geçerlidir ve ulusal haritayı özellikle kendi çıkarları için sömürmektedirler. Bazıları yetkililerden primler almakta, bir kısmı parlamento ya da devlet hizmetinde bir konum edinmeye çabalamakta ve diğerleri de ünlü kuruluşlardan yaşamını kazanmaktadır.   

Bizler hepimiz 90 lı yılların başında, aynı şimdi olduğu gibi halkın çıkarlarına ihanet eden ‘sahte vatansever’ ulusal hareket liderlerini hatırlıyoruz.   

Bizler Adige toplumunun komşularıyla toprak sorunu dışında hiç bir sorunu olmadığına inanıyoruz. Tüm sağlıklı kuvvetlere etnik çatışmayı alevlendirmek isteyen provokatörlere yenik düşmemesi konusunda çağrıda bulunuyoruz. Her kesim, mantık ve soğukkanlılıkla durumu analiz etmeli, fanatizm sonucu insanları çatışma durumuna getirmekten ve ateşe benzin atmaktan kimin kazançlı çıkacağını iyi düşünmelidir. Bizler Kabardey-Balkar’da halkının çıkarlarına kişisel kazançları için ihanet etmeyecek vatanseverler olduğundan eminiz.”   

AKhRA Kabardey-Balkar için yeni bir ‘XASE’ toplumsal hareketi yaratılmasını desteklemektedir ve bu hareket içinde yer almaya istekli olduğunu, cumhuriyette istikrar ve adaletin sağlanmasında yardımcı olmaya hazır olduğunu ilan eder.   

Anzor Goov- AKhRA Başkanı   

Aslan Beshtoev – AKhRA Başkan Yardımcısı   

Çev: Serap Canbek / Jıneps   

 (http://circassianworld.blogspot.com/2009/04/adyghe-khase-republic-of-abkhazia-we.html)   

    

Sayı : 2009 05   

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img