Bandırma Kafkas Gecesi

0
521

11 Nisan Cumartesi gecesi, Bandırma Kuzey Kafkasya Kültür Derneği, geniş katılımlı bir gösteri ve dinleti sundu. Geceyi bir konuşmayla Dernek Başkanı Avukat Namık Nart açtı. 

Geceye İzmir’den bir Adige Müzik Topluluğu da katıldı, gece boyunca ulusal danslarımız sunuldu ve Adigece şarkılar söylendi. 

“Thojiy” adlı Bandırma Kafkas Dans Topluluğu üç boy gruptan oluşuyor: Küçükler, orta yaş çocuklar, 17 yaş ve üzeri çocuklar.  Minikleri ilk eğiten hoca Nalan Hanım. Topluluğun asıl hocası Tamer Gümüş. 

Tamer, artistik yeteneği mükemmel bir genç, profesyolleşmeye doğru gidebilir. Gece boyunca birbirinden güzel danslar sunulmuş olması, özellikle Savsırıko oyunu ve savaş dansları bunun yeterli bir örneği. 

Geceyi CHPden yeni seçilen Adige/Çerkes asıllı Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel de onurlandırdı. Pekel üç dönem önce Bandırma Belediye Başkanı iken kültürel etkinliklere destek vermiş olan biri, geçen dönem de CHP milletvekili idi. 

Belediye Başkanı konuşmasında her türlü kültürel etkinliği, geçmişte olduğu gibi, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğini söyledi. 

Gece, Çerkes toplumunun kültürüne ve diline sahip çıktığını kanıtladı, özellikle “Sinan” (Annem) şarkısına salondan yükselen sesler de eşlik etti. 

 

Sayı : 2009 05