Kitap: Maykop Tarihi Yokluk bilimi de zorluyor

0
546

Ulusun tarihi üzerine çalışmalarıyla tanınan biliminsanı, arkeolog, etnograf ve sanatçı Nurbıy Levpaç’e “Eski Maykop” (Древний Майкоп) adlı bir kitap yazdı. Maykop,sadece Adigelerin toprağını ve Kafkasya’nın tarihini öğrenmek isteyenlerin değil, çok sayıda değişik kişinin de ilgisini çekecek önemde bir kitap.Rusya’da bilim seçmeci, tarihi değiştirmeye, tarihin bir bölümünü yokmuş gibi göstermeye çalışıyor, bunu dikkate alan yazar, Maykop’un tarih içindeki yolculuğunu kitabında anlatıyor. Yazar, Maykop’u Rusya’nın en eski kentlerinden biri olarak belirliyor ve kanıtlarını da sunuyor. Levpaç’e Nurbıy’ın kanıtları arasında Maykop Taşı ve kazı sonucu elde edilen 70 kadar arkeolojik yapıt da bulunuyor. Biliminsanının görüşüne göre, şimdiki Maykop’un yerinde 3200 yıl önce “Maya” (Мая) kenti vardı, Levpaç’e kentin geçmişini MÖ 1200-1190 yıllarına tarihliyor. 

Maykop’un şimdiki yerinde 19. yüzyılda bir Rus askeri kalesi kurulmuştu (1857), yazar bu son oluşumun, kentin geçmişini silmek için kullanılmakta olduğu görüşünde ve bu görüşünü kanıtlayan yazılı belgeleri de kitabında sunuyor. 

Kitap yazılmış, ancak yarısı basılmış, tamamlanmamış halde basımevinde. Ödenen 50 bin Ruble paranın karşılığı olan bölüm basılmış, ama gerisi duruyor, çünkü tamamlanması gereken 65 bin Ruble kalmış geride. Basımevi paranın kalanını almadan basımı tamamlamıyor. Bu bakımdan maddi olanağı olanların Maykop’un tarihini anlatan bu ilk bilimsel kitaba yardımcı olmaları halinde, bu yardım, aynı zamanda bilime de bir hizmet yerine geçecektir. 65 Adige, her biri biner Ruble verecek olursa, Maykop’un tarihi kitabı gün yüzüne çıkmış olacaktır. (Adige Mak, Haber Merkezi, 10.04.09) 

  

Sayı : 2009 05