Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çerkes Soykırımını Tanıyın!  

Rus Çarlığı tarafından, Kafkas-Rus Savaşlarının bitiş tarihi olarak kabul edilen “21 Mayıs 1864”, Kuzey Kafkasya halklarına karşı yüzlerce yıl sistematik biçimde ve savaşçı-sivil ayrımı yapılmadan uygulanan acımasız bir soykırımın tarihidir. 

Çarlığın şenliklerle kutladığı bu tarih, “medenileştirme” adı altında ardında yüz binlerce ölü bırakan kitle katliamlarının ve hayatta kalabilenlerin büyük bir çoğunluğunun yaşadığı topraklardan sürülüşünün tarihidir. 

Halklarımıza yüzlerce yıl yaşatılanların üzeri örtülmek istense de, kanlı Kremlin rejiminin yaralarımızı tazeleyen politikaları “21 Mayıs”ı ve atalarımıza uygulanan soykırımı unutturmuyor. Bugün, vatanlarından kopartılarak Osmanlı Devleti’ne sürgün edilenlerin torunları olan bizler, soykırımın etkilerini yaşamaya devam ediyor ve günümüzdeki emperyalist politikaları yüzlerce yıllık zulüm zincirinin son halkası olarak değerlendiriyoruz. 

15 yıldır Çeçen halkına yaşatılan soykırım, sivil topluma yönelik tehditler, yargısız infazlar, öldürülen gazeteciler, inançları yüzünden terörize edilen ve işkenceye uğrayan gençler, tek tek budanan haklarımız, kitle katliamlarıyla dolu tarihimize yeni hatıralar ekliyor. 

Topraklarına dikilen katil Çarlık generallerinin büstleriyle aşağılanan ve psikolojik baskı altında tutulan Adige halkı, tarihi vatanında azınlık durumuna düşürülmüş ve üç yönetim birimine bölünerek parçalanmıştır. Sürgün Kafkasyalıların torunları olarak Adigelerin anavatana dönüş hakkı Kremlin rejimine hizmet eden bürokrasiyle engelleniyor. Toplumsal hareketler, polis devletinin faşizan yöntemleriyle susturuluyor ve Adige halkının özgür iradesi göz altılarla, cinayetlerle, tehditlerle boğulmak isteniyor! 

Artık “medenileştirilmek” istemiyoruz! 

Soykırım suçlusu Rus iktidarı bilmelidir ki, diaspora anavatanında süren emperyalist saldırganlığa sessiz kalmayacak ve üzerinde oynanmak istenen oyunları boşa çıkaracaktır! 

Soykırım suçlusu Rus iktidarı bilmelidir ki, atalarımıza uygulanan soykırım tanınmadıkça, gasp edilen haklarımız geri verilmedikçe ve bu zulüm sona ermedikçe diasporanın sesi, Kafkasyalıların yaşadığı her yerde büyüyerek yükselmeye devam edecektir! 

21 MAYIS DİRENİŞİN GÜNÜDÜR! 

21 MAYIS SOYKIRIMIN GÜNÜDÜR! 

Kafkasya Forumu 

24.05.2009 

 

Sayı : 2009 06 

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img