Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Adıgey’de vatandaşlık için yapılması gerekenler…

Bilgilendirme! 

Federasyonumuzun web sayfasında yayınlanan Adıgey’de vatandaşlık için büyük fırsat! başlıklı yazımızdan sonra yüzlerce telefon, mail aldık ve almaya da devam ediyoruz. Ankara Kafkas Derneği yönetim kurulunun topluca Maykop’a giderek geçici oturum izni almak için başvuru yapacağını açıklaması ve genel olarak ilginin bu kadar fazla olması bizleri son derece mutlu etti, umutlandırdı. Zafer bey yazısında federasyonumuzun buna öncülük etmesini, koordine etmesini öneriyordu. Biz de ilginin fazla olması nedeniyle federasyon olarak bu konuyu başlı başına ve ayrıca koordine etmeyi kararlaştırdık. 

Bu bilgilendirme yazısıyla genel olarak sorulan soruları ve bundan sonrası için yapacağımız organizasyonları kısaca anlatmak istiyoruz. 

 

Geçici Oturum İzni Nedir? 

Devletlerin bir yıl süre ile verdikleri o ülkede ikamet edebilme belgesidir. Rusya Federasyonu bu belgeyi alanların en az 6 ayda bir Rusya Federasyonuna giriş yapmaları zorunluluğunu getiriyor. 

 

Geçici Oturum İzni Almak İçin Nerelere Başvuru Yapılabilir?  

Başvuru iki şekilde yapılabilir: 

  1. Web sayfamızda yer alan (http://www.kafkasfederasyonu.org/dosya/form.pdf) geçici ikamet dilekçe formu Rusça olarak eksiksiz bir şekilde doldurularak ve yine web sayfamızda yer alan yönetmelik (http://www.kafkasfederasyonu.org/donus/yonetmelik_tr.doc) dikkatlice okunduktan sonra 8. maddesinde yer alan evraklar eksiksiz olarak tamamlanarak yaşanılan ülkedeki Rusya Federasyonu Konsolosluklarına teslim edilebilir. Kararnamenin 18. maddesine göre bu başvuruya en geç 6 ay içerisinde yanıt verme zorunluluğu bulunmaktadır.
  2. Maykop ya da Nalçik’e gidilerek doğrudan İçişleri Bakanlığı bürosuna başvuru yapılabilinir.

Doğrudan başvuru yapacakların giderken götürmeleri gereken evraklar: 

A– Her şeyden önce pasaportları en az iki yıllık olmalıdır (Geçerlilik süresi). 

B- Savcılıktan “Adli Sicil Kaydı”. Evrakın arkası Savcılıkta apostil ettirilecektir. 

C- Muhtardan “İkametgah İlmühaberi”. Evrakın arkası Kaymakamlıkta apostil ettirilecektir. 

D- Nüfustan “Doğum Kayıt Örneği”. Evrakın arkası Kaymakamlıkta apostil ettirilecektir. 

Bunların dışında evlilik cüzdanı, diploma vb. orada gerekebilecek diğer belgeler de birlikte götürülmelidir. Gerekli diğer belgeler, raporlar orada tamamlanıyor ve işlemler 3–4 gün içerisinde bitiriliyor. Buradan götürülen evrakların tercümesi, hastanede yaptırılan tahliller, evrak bedeli vs. gibi şeyler için 100–150$ masraf olmaktadır. 

 

Maykop’a Organizasyon Düşünülüyor mu? 

Konu NART TOUR ile görüşülmüş olup geçici oturum izni almak için gitmek isteyenlere tur düzenleyecektir. Mesai saatlerini iyi değerlendirmek açısından Pazar gidilip bir sonraki Pazar dönülecek şekilde (isteyenler tabiî ki daha fazla kalabilir) düşünülen turun paket fiyatı önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. 

Geçici oturum başvurusu yapmak için Maykop’a gidecekler ile Çurmit Ersin Baştuğ ve diğer yerleşenler sonuna kadar ilgileneceklerdir. 

 

Sürekli Oturum İzni Nedir? Nasıl Alınır? 

Bir yıllık geçici oturum izni bittiğinde sürekli oturum almak için başvuru yapılmaktadır. Bu başvuru çok kolay olup pek fazla evrak gerekmemektedir. Sürekli oturum izni alan kişi Rusya Federasyonunun her yerine gidebilir, istediği yerde yaşayabilir ve iş yapabilir. 

Sürekli oturum izni alan kişi kurallara uygun hareket etmesi halinde 4 yıl sonra RF pasaportu almaya hak kazanır. 

Bu fırsattan yeteri kadar yararlanılması için derneklerimizin ve haberdar olan insanlarımızın bu bilgiyi yaymalarını önemle rica ediyoruz. (06.07.2009) 

Kafkas Dernekleri Federasyonu  

  

Sayı : 2009 07 

Yayınlanma Tarihi: 2009-07-01 00:00:00 

 

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img