Çal Pşıne’yi Yusıf

0
580

Üç yaşındaki Bğoşe Yusıf 

Henüz üç yaşında olan Bğoşe Yusıf, Pşıne ile Adige makamlarını çalıyor. Babası Türkiye’den döndü ve Adigeyli bir kızla, Değujlar’ın kızı Zar ile evlendi. 

Yusıf’ın babası Şaban, 1990 yılında Türkiye’den büyük bir grupla birlikte gelip Adigey’e yerleşenlerden biriydi. Yusıf, sadece pşıneyi değil, şık’epşıne’yi (шык1эпщынэ/kemaneyi) de “konuşturuyor”. Parmaklarını yaylar üzerinde gezdirerek ulusal nostaljiyi (tlepq cvej) canlandırıyor. Yaşamın ürettiği düşünceleri şık’epşıne aracılığıyla insanlara duyurmak istiyor. 

Müzik insanın kanına bir girmesin, onu kim durdurabilir ki? Şaban’ın oğluna Yusıf adı verildi. Çocuk artık dedesinin adını taşıdığını biliyor. Şık’epşıne’ye yatkın olduğunun da bilincinde. 

Yedıc Guş’ave Türkiye’den gelince, AC halk sanatçısı Ğonejıko Asker’in yardımıyla pşınave oldu, ulusal sanatımıza içten bağlandı. 

 Yedıc Guş’ave ile minicik Bğoşe Yusıf birlikte Adige şarkılarını çalmaya başladıklarında, duyduğumuz sesler bütün gök kubbede duyuluyormuş gibi geliyor. ‘Bütün dünya bu sesleri duyabilse’ diyerek coşkuyla onlara alkış tutuyoruz, bu ikili bize ulusal nostaljiyi yaşatıyor. 

Teşekkürler Yusıf! Şık’epşınenle barış için hep böyle çalmaya devam et, ulusal nostaljiyi sürekli diri tut, insanlığa mutluluk ve sevinç saçmayı sürdür. Yeryüzünü aydınlatan ve hiçbir zaman sönmeyecek olan barış meşalesini (джэныкъо маш1ор) taşıyanlardan biri oldun artık, tüm mutluluklar seninle olsun. 

Basın merkezi, Adige Mak, (09.06.09) / Çev: Hapi Cevdet Yıldız 

  

Sayı : 2009 07