Kitap, Sihirli Tatil

0
508

Dünyanın bütün çocuklarına ..  

Sihirli Tatil – Feridun Büyükyıldız  

   

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, televizyonda izlediği diziden etkilendiği belirtilen ve kendini sihirbaz sanan 11 yaşındaki çocuğa ruhsal tedavi başlatıldığı bildirildi.  

 “Uzman Psikolog Hakan Akıner, gerçek üstü güçlere sahip kahramanların yer aldığı `sihirli diziler`den ergen ve çocukların olumsuz etkilendiğini söyledi. Çocuk ve ergenlerin yaşamdaki deneyimsizlikleri ve fazlaca meraklarının, filmlerde gördüklerini gerçek yaşamda denemelerine yol açacağını ifade eden Akıner, `Örneğin kendisini pencereden boşluğa bırakıp, uçacağını düşünmekte” dedi.  

   

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Ahmet Çevikaslan, Kötülerin hakkından gelen çocuk kahramanlar, isteklerini yaptırmak amacıyla büyüklere kafa tutan küçükler, oyunbazlık yapan çocuklar, çocuklardaki doğa üstü güçler bunlardan sadece bazıları. Ekranlardaki çocuk karakterler, gerçek hayattakilere göre daha başarılı, güçlü, zeki ve bazen de üstün güçlerle donatılmış durumda ve hep iyiler kazanıyor. Bu durum da çocuğun günlük yaşamdaki davranışlarını olumsuz yönde etkiliyor.”  

   

Yazar Feridun Büyükyıldız “Sihirli Tatil” isimli kitabında çocukların dünyasına şu sorularla giriyor:  

   

Arka kapak yazısından:  

Deniz’in sihirleri işe yarayacak mı? Mutfaktan aldığı iksirle insanları lastik adama çevirebilecek mi? Şapkadan tavşan çıkarma numarası nasıl sonuçlanacak? Varlığına inandığı kurt adamları Gizem’e gösterebilecek mi? Kar yağdırıp, buz yapabilecek mi?  

Abra kadabra, okus pokus,  sihirli kelimeleri işe yarayacak mı? Parmağımı doğru şıklatırsam kaybolabilir miyim?   

Yoksa sihir ve büyü diye bir şey yok mu?    

Yoksa Gizem mi haklı?    

Peki, hayal nerede bitiyor, gerçek nerede başlıyor?  

    

Yazar Feridun Büyükyıldız çocukları hayal ve gerçek kavramları ile yüzleştirirken, sihirli olmayan bir tatili, mizahi bir dille, “Sihirli Tatil” kitabı ile anlatıyor.  

  

Sayı : 2009 08