NEF Düzce’de

0
379

 

 Bayram’dan Gösteriye Davet

Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram 3 Ağustos’ta Düzce’de yapılacak olan Nef Adıge Halk Dansları Topluluğu gösterileri ile ilgili toplantı düzenledi. Bayram, Düzce Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Kuzey Kafkas Kültür Derneği organizasyonu ile yapılacak olan etkinliğe bütün Düzcelileri davet etti.
Düzce Bir Kültür Yelpazesine SahipDüzce’nin bir kültür yelpazesine sahip olduğunu belirten Bayram “Bu yaz içinde Abhazya’dan, Gürcistan’dan dans toplulukları spor salonunda gösteriler yapmıştı. Biz bu tür kültürel faaliyetleri destekliyoruz. Hep de destekleyeceğimizi söylüyoruz” şeklinde konuştu.
Düzce’de övünülecek özelliklerinden birinin kültürel zenginlik olduğunu söyleyen Bayram “Bir çok kültürün bir arada olması ve bu kültürlerin bir arada yaşamasından kaynaklanan çok güzel bir mozaik oluşmuş. Her kültürün kendine has özellikleri kendine has foklorü var bu foklorü de bir zenginlik olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Toplantıda konuşma yapan Kuzey Kafkas Kültür Derneği başkanı Erdoğan Ayan Düzce Belediyesi’nin desteği ve yardımlarıyla 3 Ağustos günü akşamı Kalıcı Konutlar 2. bölgedeki amfi tiyatroda ücretsiz gösteri düzenleneceğini söyledi.
 Ayan, Nef Adıge Halk Dansları Topluluğu’nun 9 ve 17 yaşlar arası genç kız ve erkeklerden oluşan 45 kişilik bir topluluk olduğunu aktardı.
Topluluğun dans gösterilerinin dışında foklorik, pop müziği tarzında Çerkes halk şarkıları söylediğini ve minik tiyatro gösterileri yaptığını ifade eden Ayan, konuşmasına şöyle devam etti: “Gösterilerin tamamı Çerkesçe yapılıyor. Bu topluluğun özelliği dinamik bir topluluk oluşu. Türkiye, Ürdün, İsrail, Almanya’da ve dünyanın muhtelif yerlerinde yaşayan Çerkes toplulukları ile görüşüyorlar, röportajlar yapıyorlar, derlemeler yapıyorlar. Sonra bunu bir laboratuar gibi kendi bölümlerinde akademik olarak işleyerek yeniden servis ediyorlar. Bu topluluğun içinde televizyon programcıları, folklor araştırmacıları ve akademisyenler var.”
(duzcedamla.com)
 
 

Sayı : 2009 08

Yayınlanma Tarihi: 2009-08-01 00:00:00