Yevkurov’u hedef alan suikastte MİT parmağı iddiası

0
459

İnguşetya Cumhuriyeti Başkanı Yunusbek Yevkurov’u hedef alan bombalı suikastın, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) işi olabileceği iddia edildi.
İddiayı ortaya atan ise .. Çeçenlerin öldürülen lideri Aslan Mashadov’un istihbarat komutanlığını yapan bir general. Haber, Rusya hükümetinin yayın organı Rossiskaya’da yer aldı.
Adı açıklanmayan general, Türk istihbaratının Yevkurov suikastine karıştığını öne sürdü. Ancak general iddiasını temellendiremedi.
MİT’in Çeçenlerin ilk başkanı Dudayev’in döneminden beri bütün Kafkasya’da çok etkin olduğunu, Trabzon mafyasını kullandığını, CIA ve İngiliz Gizli Servisi’nin çıkarlarını temsil ettiğini hatırlattı. MİT’in, Dağıstan, Kabartay-Balkar ve İnguşetya Cumhuriyeti’nde etkin olduğunu vurguladı.
Yevkurov’un ağır yaralandığı saldırıyla ilgili olarak üç olasılığın kuvvetli olduğu belirtiliyor.
Yevkurov’u savaş açtığı teröristlerin, çıkarları zedelenen mafya gruplarının veya yolsuzlukla mücadeleden rahatsız olan bürokratların öldürtmek isteyebileceği ihtimalleri ağır basıyor.
Dördüncü olasılık ise suikastin bölgede karmaşa yaratmak isteyen yabancı bir istihbarat örgütünün işi olması.
Yevkurov geçen hafta bir intihar eylemcisinin kortejine düzenlediği saldırıda ağır yaralanmış, eylemi birkaç gün sonra .. Çeçenlerle bağlantılı bir örgüt üstlenmişti. (CNNTürk) (radikal.com.tr) 

Sayı : 2009 08

Yayınlanma Tarihi: 2009-08-01 00:00:00