Abhazya İki patlama, iki ölü

0
466

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Abhazya’yı ziyaret ettiği gün iki bombalı saldırıda iki kişi yaşamını yitirdi. Turistik kent Gagra’da düzenlenen saldırıda 52 yaşındaki Lüdmila Surina ile 25 yaşındaki David Metreveli ölürken en az üç kişi de yaralandı. İkinci saldırının düzenlendiği başkent Sohum’da ise zarar gören olmadı. 

Abhazya İçişleri Bakan Yardımcısı Ramin Gablaya, “Gagra’da patlayıcı Nartta caddesinde bulunan Yuteka şirketi binası önündeki çöpe konmuştu. Patlayıcı, çöpleri toplayan Lüdmila Surina çöp konteynırına yaklaştığı anda patladı, David Metreveli de yakından geçiyordu. Patlama sonucunda yakından geçen bir erkek, bir kadın ve bir çocuk da yaralandı. Yaralılar Gagra hastanesinde tedavi ediliyor. Hayati tehlikeleri yok” dedi. 

Saldırı ile ilgili bir soruşturma komisyonu kuruldu. 

İkinci patlama Sohum’da yaşandı. Devlet Güvenlik Konseyi Başkanı Nugzar Samsoniya, patlamanın sahilde meydana geldiğini belirterek, “Patlayıcı Elbrus restoranının yakınlarındaki bir ağacın altına konmuştu. Patlama sonucunda zarar gören olmadı. Güvenlik organları gerekli incelemeleri yaptı ve adli soruşturma başlatıldı” dedi. 

Geçen sene de Gagra ve Sohum’da bombalar patlamıştı. .. Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, olaylardan Gürcü istihbaratını sorumlu tutmuştu. Gürcistan Savunma Bakanı David Kezeraşvili ise suçlamaları reddetmişti. (Ajans Kafkas)  

 

Sayı : 2009 09