Çeçenya – Saralyapov, Zakaev’i Suçlayarak Görevinden Aldı

0
496

Açıklama Daymohk ve Chechenrepublic.net haber ajansları ile Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Devlet Televizyon ve Radyo Yayınları Komitesi Basın Servisi tarafından yayınlanırken, Zakayev’in kişisel internet sitesi Chechenpress sessizliğini koruyor, ayrıca sitenin Rusça bölümü bugün “Bu site geçici olarak kapalıdır” şeklinde bir mesaj ile yayınlarını sonlandırdı. (waynakh.com)


Açıklamanın tam metni: 

Kararname–No:21–V  

23.08.2009Geçtiğimiz günlerde Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti Akhmad Zakaev başkanlığında kukla Çeçen Parlamentosu’nun başı Dukvakha Abdurakhmanov ile müzakereler yürütmekteydi. 

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Parlamentosu ile Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu’nun birlikte düzenlediği toplantılarda, Akhmad Zakaev katılımcılara Ramzan Kadirov’un temsilcilerinin Rusya’nın Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın bağımsızlığını Abhazya ve Güney Osetya modellerinde olduğu gibi tanınması için bir birlik oluşturulması fikriyle geldiğini açıkladı. Toplantıya katılım sağlayan üyeler bu girişimi destekleyerek, Akhmad Zakaev’in bu konu çerçevesinde müzakereler yürütmesini kabul etti. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Parlamentosu’ndan Akhmad Zakayev’e başka konular için yetki verilmedi. Ancak Akhmad Zakaev yetkisini aşarak Kremlin’in kuklası olan rejimin yasallığını tanımaya kalkıştı, ve böylelikle Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Anayasası’nın 1.maddesini ihlal etti. 

Yukarıda anlatılanların ışığında, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Anayasası’nın 62. maddesi gereğince Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Parlamentosu’nun aldığı karar şudur: 

1.Akhmad Zakaev ve başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu’nun tamamı görevinden alınmıştır. 

2.Oluşturulacak yeni Bakanlar Kurulu’na ilişkin açıklama daha sonra yapılacaktır. 

İş bu kararname yayınlandığı andan itibaren geçerlik kazanır. 

Çeçen Cumhuriyeti – İçkerya Parlamentosu Başkanı Zhaloudi Saralyapov 

  

Sayı : 2009 09