Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Güney Osetya – Oset anneler dedektif gibi kayıp çocukları arıyor

Ağustos 2008 savaşından beri çok sayıda Oset, Gürcü polisi tarafından kaçırılırken kayıp anneleri, dedektif gibi çalışıp izlerini buldukları çocuklarının ancak para karşılığı bırakılabileceğine inanıyor. 

Üç anne aylar süren kişisel çabalar sonucu çocuklarının nerede olduğunu öğrenmekle kalmayıp parayı bastırarak cep telefonu ile çekilmiş görüntülerini de elde etti. Anneler şimdi tek çarenin para verip çocukların özgürlüğünü elde etmek olduğunu söylüyor. 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg’in de dikkatine sunulmuş olan gençlerin kaçırılma olayı şöyle: 

Shinval’in Gudjabaur semtinden 17 yaşındaki Alan Haçirov, 13 Ekim’de arkadaşları Alan Hugayev ve Sultan Pliyev ile birlikte kayıplara karıştı. O gün gençler Shinval’de bir okulun yanında buluşmuştu. Alan Hugayev, kendi Jiguli araçları ile Bikar köyündeki dedesine yiyecek bir şeyler götürecekti. Diğerleri de ona eşlik etmeye karar verdi. Gençleri bir daha gören olmadı. Anneleri hemen Shinval’de polise bildirdi. Gereken işlemler yapıldı. Ama anneler bununla tatmin olmayıp kendi imkanlarıyla dedektifliğe koyuldu. Anneler çocukların geçebileceği yollarda araştırma yapıp Gürcü köylerinden bilgi topladı. Şu sonuca vardılar: Gençler Disevi köyünden geçerken Gürcü polisinin saldırısına uğradı. Burası Oset köyü ancak Mereti adlı Gürcü köyüyle sınır. Polisler arabayı durdurup gençleri dövdükten sonra beraberlerinde alıp götürdü. Anneler insan hakları örgütleriyle temasa geçip yardım istedi. Hatta ABD Başkanı Barack Obama’ya mektup yazdılar ama netice alamadılar. Güney Osetya’daki insan hakları yetkilisi David Sanakoyev, Haçirov, Hugayev ve Pliyev’in kaçırılması olayını detaylıca gündeme getirip artık elinden bir şey gelmediğini kaydetti. Aileler pes etmeyip çocukların Tiflis’te bir cezaevinde tutulduğunu öğrendi. Bir aracı bulup cep telefonuyla video görüntülerinin çekilmesini sağladı. Tabi bunun için para da ödediler. Aileler irtibatı koparmadan çocuklarının para ile de olsa serbest bırakılacağı günü bekliyor. 

Gürcistan’da 2008 savaşı öncesi kaçırılıp hapiste tutulan 23 kişi, savaş sonrası kaçırılmış 13 Oset bulunuyor. (Ajans Kafkas) 

  

Sayı : 2009 09 

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img