Çerkesler’in yeni örgütü: Circassian Network

0
512

Almanya’nın Köln kentinde kısa süre önce kurulan “Circassian Network” (CN) adlı lobi grubu için tanıtım günü düzenledi  

Almanya’nın Köln kentinde kısa süre önce kurulan ve Çerkes kültürünü yaşatmanın yanı sıra kültürler arası çalışmaları geliştirmeyi, Almanya ve Avrupa’da yaşamakta olan Çerkeslerin uyumunu teşvik edici önlemler almayı hedefleyen “Circassian Network” (CN) adlı lobi grubu için tanıtım günü düzenledi.  

Etkinliğe katılan davetliler arasında, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde ağustos ayı sonunda yapılan yerel seçimlerde Köln büyükşehir belediye başkanlığını kazanan ve 21 Ekimde göreve başlayacak olan Jürgen Roters de yer aldı.  

CN Başkanı Bilal Edis, Avrupa çapında faaliyet gösteren Çerkes dernekleriyle iletişim sağlayarak, hem bu derneklere hem de işletmelere destek vermeyi ve kültürler arası etkinlikler düzenlemeyi amaçladıklarını söyledi.  

Avrupa Çerkes Dernekleri Federasyonu’nun yönetim kurulunda da yer aldığını ifade eden Edis, Kafkasya’da bulunan federasyon yöneticileriyle Ankara Kafkas Derneği’nin mesajlarını da okudu.  

Edis, 5 milyon Çerkesin vatanlarından ayrı yaşadığını ve Kafkasya’daki gelişmelerin doğru olarak iletilmesi için çaba harcadıklarını da sözlerine ekledi.  

Roters de CN’nin tanıtım etkinliğine severek katıldığını belirterek, farklı toplumlardan insanların, yaşadıkları ülkeyi kendi vatanları gibi kabul etmelerinin önemli olduğunu, küreselleşen dünyada millet ve kültür çeşitliliğinden herkesin faydalanacağını, birlikteliğin öneminin kavranılacağı bir geleceğin herkes için önemli olduğunu ifade etti.  

Roters, uyuma yönelik her girişimin destekçisi olduklarını kaydederek, yeni kurulan derneğe başarılar diledi.  

CN Yönetim Kurulu, Bilal Edis’in yanı sıra Bilgehan Yıldız, Sigah Şahin, Süheyla Kürşat, Gökhan Yavuz, İnal Temizok, Ahmet Edis, Tevfik Aslan ve Barış Ersoy’dan oluşuyor.  

Tanıtım gününe, Köln, Bremen ve Hannover kentlerindeki Çerkes dernekleri yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda politikacı ve dernek temsilcisi katıldı. (AA – haber1.com)  

 

Sayı : 2009 10