Kitap: Abhazya Cumhuriyeti’nin İlk Devlet Başkanı Vladislav Ardzınba’nın Yaşamı ve Yaptıkları  

0
605

Proje Sorumlusu: Gennadi Alamiya 

Metin Redaktörleri:               

Abhazca – Emma Adleyba 

Rusça – Leyla Paçuliya 

İngilizce – Rita Basariya-Dopua 

Türkçe – Oktay Çkotua 

Teknik Redaktör: Ali İhsan Aşharuva 

Bilgisayar Dizgi – Sanat Redaktörü: Savaş Durmuş 

Bilgisayar Dizgi – Mizanpaj: Elvira İlina – Lamara Çamagua 

  

Kitaptan; 

İnsanın umudu, yıldızıyla yaşar.. Yıldızların gizeminde saklı gibidir adeta kaderimiz. Onlara yaklaştıkça bizden uzaklaşmaları yaşamın sonsuzluğuna olan inancımızı bir kez daha perçinler. 

Gece gündüz bir yıldız gibi yanmasaydı zamanın içinde sessizce yok olup gidebilirdi, oysa onun dönemi zaman çerçevesiyle sınırlandırılmayacak bir boyutta, orada bitiş yeni bir başlangıç. Bu nedenle de sonsuza dek ışığını yaymaya devam edecek. 

Alevlerin diliyle doruktan doruğa mutlu ve kederli haberlerin iletildiği gibi,.. atalarımızın bağımsızlık çağrısı da binlerce yıldır günümüze elden ele ulaştırıldı. Yüce şahsiyetlerin oluşturduğu bu kutsal manevi bağ, her zaman halkımızın kaderinde belirleyici olmuştur. Ve elbette ki Vladislav Ardzınba bu zincirin günümüzdeki en son halkasıdır. 

Yaşamın yüceliğine giden yol doruklara ulaşan zorlu bir patika gibidir. Ancak onurlu bir ölümle kopabilir bu iplikten yol. Bu kutsal ölüme ulaşanlar, alçaktaki hastalıklı ve korkak hayatların üzerinde sonsuza dek gururla süzülürler. 

Zirveye ulaşan, içindeki tüm acı ve sevinçleri .göz alabildiğince görebilir. Vatan ise artık orada hayat rüzgarını bekleyen yeşil yelkenli beyaz bir gemi gibidir. 

Ve yükseğe çıkmak… Rüzgar olup, bekleyen geminin yelkenlerini doldurarak kanatlandırmayı ve ata vatanını mutlu sahillere ulaştırabilmeyi gerektirir… 

  

Sayı : 2009 10