Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Rusya’nın yeni hedefi Tatar milliyetçileri 

Tataristan’da milliyetçi görüşleri savunan iki büyük teşkilatı, Tatar Toplum Merkezi ve Tatar Halkının Milli Meclisi’ni (THMM) mercek altına alan Nezavisimaya Gazeta yazarı Yan Gordeyev ilginç iddialarda bulundu. 

90 lı yıllarda Tataristan lideri Şaymiyev tarafından desteklenen milliyetçi söylemin, şimdilerde yönetim tarafından da “tehlike” olarak görüldüğünü savunan yazar, Şaymiyev’in milliyetçi hareketlerin önünü kesmeye çalıştığını yazdı. 

Gordeyev’e göre, bugün Tatar milliyetçileri bağımsızlık düşüncesinden daha çok anadil sorununu, Ortodoks Kilisesi’nin Müslümanlar üzerinde baskılarının önlenmesi gibi konular üzerinde duruyor. 

Yazar, milliyetçi görüşü savunanların ortak özelliğinin ise Rus düşmanlığı olduğunu iddia etti. 

THMM tarafından 2008’de kabul edilen bağımsızlık kararını da Rus düşmanlığının sonucu olarak gösteren Rus yazar, THMM Başkanı Bayramov’un Şaymiyev’i Kremlin sarayının ajanı ilan ettiğini öne sürdü. SSCB’ye karşı Almanya saflarında savaşan Tatarların ‘kahraman’ olarak tanımlandığını da iddia eden Gordeyev, bu nedenle Tatar halkının uğradığı dini ve milli asimilasyonu haklı gören ifadeler de kullandı. 

Gordeyev, Milli Meclis’in Rusya dışında hükümet kurma çabaları ve hükümetin başına ABD’de yaşayan Mirzayanov’u getirilmesinin Tatarların bağımsızlığı için yeterli olmayacağını savundu. 

2008 yılının Aralık ayında Mirzayanov’un başbakan seçilmesinden sonra kurulan Tatar hükümeti, BM’ye müracaat ederek Tataristan’ın da Kosova gibi bağımsızlığının tanınmasını talep etmişti.(Dünya Bülteni) 

  

Sayı : 2009 10 

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img