‘Ağaçlar Tanrıçası Masalı’ Sergisi – Nalçik

0
573

29 Ocak 2010 tarihinde Nalçik’te KBC Ulusal Müzesinde ünlü sanatçı-tasarımcı (modelist) Madina Hatsuk’un geleneksel Adıge giysileri üzerine “Ağaçlar Tanrıçası Masalı” adlı sergisi açıldı. 

Usta sanatçı bu sergiyi annesi, kızı ve tüm kadınlara adadı. 

Jığ guaşe – Ağaçlar Tanrıçası,Adıgelerin geleneksel kültüründe kadının başlangıcını sembolize ediyor. 

O kadın ruhunun sahibi, gizli bilgilerin koruyucusu, özel kalitede enerji veren ve sanatçıya görsel zenginlik verendir. Eğer ruh zaman içinde kayboluyorsa Jığ guaşe yol gösterip onun kendisine dönmesini sağlar. 

Geleneksel giysinin derin ayrıntılı analizi, onun eşsiz kesimleri, altın nakış teknolojisi Madina Hatsuk’un Batı ve Merkez Kuzey Kafkasya’da 17-20. yüzyıllardaki yerli etnik halkın geleneksel giysilerinin tekrarlanamaz koleksiyonunu oluşturmasını sağladı. Onun dizayn çalışmaları, etnosun yüksek kültürel ruhunun, geçmiş geleneklerin ve bugünün arasında canlı bağlantı oluşturdu. 

Sergi 20 Şubat tarihine kadar devam edecek. 

  

Madina Hatsuk 

Kabardey-Balkar Üniversitesini bitirdi. Kimya bilimleri asistanı, ancak mesleği olan kimya alanında çalışmayarak 1993 yılında ulusal giysiler atölyesini açtı. Giysileri, ünlü dans ve folklor grupları olan ‘Kabardinka’, ‘Balkarya’, ‘Bjamiy’, ‘Hatti’, Terek Kazakları toplulukları, Karaçay-Çerkes, Çeçenya, İnguşetya ve Türkiye, Ürdün, ABD gibi ülkelerdeki Çerkes diasporası grupları tarafından da kullanılıyor. (Presidentkbr.ru / Cherkessia.net) 

  

Sayı : 2010 02