Bagapş’tan ‘Bağımsızlık Günü’ mesajı

0
439

Abhazya Zafer ve Bağımsızlık Günü’nü olan 30 Eylül kutlamaları 17. kez yapıldı. Zafer ve Bağımsızlık Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Sergey Bagapş, mart ayında yaşamını yitiren, bağımsız Abhazya’nın mimarı Vladislav Ardzınba’nın yokluğunda yapılan kutlamaların buruk olduğunu belirterek “Başkan Ardzınba tüm Abhazya vatandaşları için toplumsal özgürlük istedi ve bugün biz onun rüyasını gerçekleştirmek için çalışmaya devam ediyoruz” dedi. Bagapş, yayınladığı mesajda şunları söyledi:
“Ülkemizde umut verici o kadar çok şey var ki. Altyapılarımızı yeniliyoruz, okullarımızı ve sağlık sistemini iyileştiriyoruz, turizm ve tarım çevresinde büyüyen bir ekonomi oluşturuyoruz. Geriye Abhazya’yı tecrit edip ayırmak isteyen birileri kalıyor. Abaza vatandaşlarını yaklaşık yirmi yıl boyunca baskı altında tutan Gürcistan’ın oluşturduğu düşmanca ortamın devam etmesini körükleyen bu düşünce tarzı dar görüşlü ve tehlikelidir.
Neyse ki bölgedeki gerginlikleri çözmek ve herkese iyi bir yaşam sağlamak için verimli yaklaşımlarda bulunan Abhazya’yla bağlantı kurulmasına çağrı yapan liderlerin sayısı giderek artmaktadır. Diğerlerinin bu bağlantıyı imtiyaz olarak değil bölgesel özgürlüğün bir katalizörü olarak göreceklerini umuyoruz, aynen Ardzınba’nın Abhazya için istediği gibi.
Bu özel günde, Vladislav Ardzınba’nın ortak özgürlük davasını sürdürmek ve Abhazya’nın bağımsızlığını teminat altına almaya çalışmak için bütün Abaza vatandaşlarının hükümetle birleşmelerini talep ediyorum. Geleceğimiz parlak ve artık geleceğimizi şekillendirme fırsatımız var. Başkan Ardzınba’nın öngörüsü günden güne sonuca ulaşıyor, bu da güzel ve özgür ülkemizde yaşayan herkesin kazancıdır.”
Çeviri: Serap Canbek

Sayı : 2010 10

Yayınlanma Tarihi: 2010-10-01 00:00:00