Zafer Süren’den CNN’e tepki

0
420

CNN Türk’te ‘Tarafsız Bölge’ programına katılan bazı yazar ve aydınların ‘Çerkeslerin gönüllü asimile oldukları ve anadil konusunda bir talepleri olmadığı’ yolundaki değerlendirmelerine gazetemiz yazarı Zafer Süren tarafından tepki gösterildi.
Programa katılanlardan Milliyet gazetesi yazarlarından Kadri Gürsel, Vatan Gazetesi yazarlarından Cengiz Aktar ve yazar Şeyhmus Diken, Çerkeslerin gönüllü katılımla asimile olduğunu ve anadil sorunları olmadığını ileri sürdü.
Programı izleyen Zafer Süren bu sözler üzerine Şeymus Diken’e elektronik posta yoluyla eleştirilerini iletmesi üzerine Yazar Diken şu açıklamayı yaptı: “Sevgili Zafer Süren (Ajiba), ‘anadil konusunda bir talep olmadığı’ ifadesi benim konuşmamda geçmedi.
Sadece bir anekdotu yansıttım. 2006 yılında Dipnot yayınları arasında yayınlanan “Türkiye’de sivil hayat ve Demokrasi” kitabımda, Ankara Kafkas Derneği ve Kafkas Dernekleri Federasyonu adına Sayın Fahri Huvaj ile görüştüm. Fahri Beyin ağzından zaten kitabımın 27. sayfasında da var: “Bizde geleneksel kültür talepkâr insan yetiştirmez. Baba her şeyi düşünür. Çocuğun ihtiyacını da düşünür ve karşılar. Karşılayamıyorsa bir sebebi vardır. Babanın yerine devleti koyduğunuz zaman devlet baba bize hakkımız verir. Vermiyorsa bir nedeni vardır. “
Ama bu; devletin bu tavrını da onaylamayan bir geleneksel durumun izahı idi.
Bir kez daha izleme şansınız olursa Çerkesler ya da Kafkaslar anadilde bir şey talep etmiyor demedim. Selam ve sevgilerimle, dostlukla kalın.”
Zafer Süren ise bu açıklamaya şu yanıtı verdi:
“Sayın Şeyhmus Diken, Sayın Fahri Huvaj’ın geçmişte, kendine has ‘Çerkes insanı’ tahlilini, Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun bir tahlili ve Anadil hakkında bir talepleri yokmuş gibi değerlendirmeniz ve TV hoş bir yaklaşım olmamıştır. Her halkın anadili kutsaldır, herkes kendi anadilinde eğitim ve öğrenim görme hakkına sahiptir. Açıklamanız için teşekkür eder, bir dahaki açık oturumlarda daha özenli davranır ve Türkiye de ki diğer halklar adına geniş kitlelere yanlış ve çarpık bilgi vermezsiniz. Selam ve Sevgilerimle”
Ancak Zafer Süren’in bir diğer tepkisi de Çerkes kurumlarına ve diyasporaya oldu. Süren Çerkeslerin kamuoyuna yansıma biçiminden ve deasporanın sessizliğinden duyduğu rahatsızlığı da şu sözlerle ifade etti:
“Peki biz asimile olduk mu? Onun içim mi bizim adımıza bu ve benzeri aydınlar cevap veriyorlar.
Federasyonlar ve dernek yöneticilerimiz, bu günlerde ağırlıklı olarak tartışılan anadil sorunu ile ilgili söyleşi ve yazıları takip etmiyorlar mı?
Benim gösterdiğim gibi bireysel tepkilerle mi yetinilecek? Önemli olan toplum adına ‘söz bizde’ diyenlerin bu konuda duyarlı olması ve diğer kişi ve kurumların bizim adımıza yaptıkları yanlış yorum ve açıklamalara derhal cevap vermeleridir.”

Sayı : 2010 10

Yayınlanma Tarihi: 2010-10-01 00:00:00