‘Putin ırkçı terörle başkanlığa oynuyor’

0
528
Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Moskova’da ölümü Kafkasyalılara karşı ırkçı saldırıları körüklemiş olan Yegor Sviridov’un mezarını ziyaret etmesi Kafkasya’dan tepki çekti. Putin’in 2012’deki seçimlerde Kremlin’e dönebilmek için terör ortamı oluşturup kendisini buna son verecek lider olarak sunma taktiği güttüğü öne sürüldü
Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valeri Hatıjukov, Putin’in Sviridov’un mezarına gitmesini ve Moskova gibi büyük kentlerde Kafkasyalıların kayıt işlemlerine sıkı kurallar getirilebileceğinin işaretini vermesini sert dille eleştirdi. Hatıjukov, Putin’in Spartak Moskova fanatikleriyle görüşmesini çatışmanın bir tarafına açık destek anlamına geldiğini belirterek “Eğer biz aynı devletin vatandaşı isek, bu ülkenin yöneticilerinden biri neden anlaşmazlığın taraflarından birini desteklediğini gösteriyor ve Kafkasyalıların kayıt işlemlerinin zorlaştırılabilme olasılığından söz ediyor” dedi.
Hatıjukov, Sviridov’u kavgada öldürmekle suçlanan Kabardey-Balkarlı Aslan Çerkesov’la ilgili olarak Putin’in dile getirdiği “Sviridov’u biri serserilik, diğeri uyuşturucudan olmak üzere iki defa hapis yatan biri öldürdü. Anlaşılmayan onun nasıl Moskova’da ortaya çıktığıdır” sözleriyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Hatıjukov, Kabardey-Balkar Uyuşturucu
Dispanseri’nin kayıtlarında 1984 doğumlu Çerkesov Aslan Magometoviç adlı birine rastlamadıklarını belirterek “Başbakan tarafından ifade edilen bilgiler büyük ihtimalle adı Aslan Çerkesov olan ancak 1986 doğumlu ve başka bir adreste yaşayan başka biriyle ilgili bilgiler. Yargı sistemimizin nasıl çalıştığını iyi bilen biri olarak, Putin’in sözlerinin Çerkesov konusunda verilmiş karar olarak bize döneceğinden şüphem yok” dedi. Moskova’da patlak veren ırkçı saldırıların siyasi bir tezgah olabileceğine işaret eden Hatıjukov, “Benim açımdan kesinlikle açık olan şu ki, ‘Putin’in Rusya devlet başkanlığına geri dönüşü’ operasyonu başladı” ifadelerini kullandı.
Hatıjukov, tüm problemleriyle birlikte Kuzey Kafkasya iktidarın verilmesi ve korunmasıyla ilgili meselelerin çözüldüğü bir poligondur. Bunun için Putin’in ‘teröristleri tuvalette öldürmek’ sloganı ile iktidara geldiği ilk seçimleri hatırlamak yeterli” diye konuştu.

‘Rusya için ölümcül’

Öte yandan Rusya’da faşist grupların yabancılara yönelik saldırılarında artış kaydedilmesi üzerine Medvedev ve Putin, ırkçı saldırganlara yönelik sert açıklamalar yaptı.
Kremlin’de düzenlenen Rusya Devlet Konseyi’nde konuşan Medvedev, “Irki nefreti teşvik eden, etnik çatışmaları provoke edenler hemen bastırılmalı. Etnik çatışma Rusya için ölümcül bir tehlike… Bazı öküz kafalıların ortak evimizi yıkmasına asla izin vermemeliyiz” çağrısı da yaptı.
Rusya Başbakanı Putin de, “Radikaller fanatik holiganları sokak gösterilerinde yem olarak kullanıyor. Her suçun, özellikle de ırkçı kaynaklı suçların mahkemelerde mantıklı bir sonucu olmalı” uyarısı yaptı.

 

 

Sayı : 2011 01