Çerkes Hakları İnisiyatifi

0
463
Saygıdeğer Çerkesler !
Sevgili kardeşlerimiz !
Türkiye topyekün bir değişim sürecinden geçiyor ve bütün toplumsal katmanlar farklı boyutlarda da olsa bu değişim sürecinden etkileniyor. Meselelerine sahip çıkan kesimler bu değişimden kazançlı çıkarken, ilgisiz kalanlar elindekileri de yitiriyor.
2009 yılında start verilen, kimliklerin özgürce ifade edilmesi ve korunmasını öngören “demokratik açılım paketi”ni bu sürecin en önemli parçası olarak heyecan ve ilgiyle karşıladık. Bugüne kadar inkar edilen kimliklerin devlet yöneticilerince telaffuz edilir olmasını, hepsinin saygıya değer olduğunun ifade edilmesini devlet ve halk arasındaki kopukluğun onarılması için önemli bir adım olarak değerlendirdik. Değişik kültür grupları için bakanlık düzeyinde katılımlarla yapılan çalıştayları memnuniyetle izledik.
Ve sıranın biz Çerkeslere de geleceği o günü sabırsızlıkla bekledik. Ne zaman açılımdan söz açılsa “Kürt, Çerkes, Laz..” diye başlayan nakaratları duymak ümidimizi artırdı.
Bu arada zaman akıp gitti…
Bugün artık görüyoruz ki boşuna ümitlenmişiz.
Bugüne kadar hiçbir devlet temsilcisi sorunlarımızı dinlemek için kapımızı çalmadı.
Mekanlarımıza misafir olarak gelen siyasiler yaldızlı laflar ettikten sonra ortalıktan kayboldu.
Kimliğimizi koruyup geliştirecek hiçbir somut adıma şahit olmadık.
Ve işte sabrımızın bittiği noktaya geldik.
İçine düşürüldüğümüz bu yok oluş batağında daha ne kadar beklemeliydik?
İşte bu sorunun yanıtını artık nerede arayacağımızı biliyoruz.
Bu oyalama ve görmezden gelme politikalarını reddetmek için,
Toplumsal haklarımızı elde etmek için, Çerkes kalma kararlılığımızı güçlü bir iradeyle ilan etmek için artık meydanlara iniyoruz.
***
Kafkasyalılar,
Çerkes kardeşlerimiz,
“Çerkes Hakları İnisiyatifi” bu maksatla oluşturuldu. Halkını seven hiç kimse “bu oluşumun arkasında kim var?” diye sormasın. Bu inisiyatife emek verenler isimleri üzerinden spekülasyon yapılmasını istemiyor. Merakını yenemeyenler şunu bilsinler ki bu oluşumun arkasında sadece Çerkesler var; iyi niyetli ve yürekli Çerkesler…
***
Çerkes Kardeşlerimiz,
Kafkasyalılar!
“Çerkes Hakları İnisiyatifi” hiçbir grubun, hiçbir kurumun, hiçbir ideolojinin tekelinde veya emrinde değildir. Ama “Çerkes Hakları İnisiyatifi” bütün kurumlardan, bütün ideolojilerden, bütün gruplardan katılımcıları içinde barındıran demokratik bir yapıdır.
Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin hedefi nedense Ankara’nın devlet binalarından görülemeyen Çerkes halkını artık “görünür kılmaktır.”
Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin misyonu “demokratik kitlesel eylemler” düzenlemektir.
Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin vizyonu “devlet eliyle anadili eğitim ve öğretimi ile 7/24 anadilde radyo ve tv yayını yapıldığını” görmektir.
***
Çerkesler!
Hemşehrilerimiz!
Çerkes Hakları İnisiyatifi bu hedef doğrultusundaki ilk eylemini 13 Mart 2011 Tarihinde Ankara’da gerçekleştirecektir. Saat 14.00’de Sıhhiye’den başlayacak yürüyüşümüz Kızılay güzergahından devam edip, Güvenpark’ta yapılacak bir basın açıklamasıyla sona erecektir. Tek gündem maddesi Çerkeslerin anadili eğitim ve öğretimi ile anadilde yayın hakkı talepleri olan yürüyüş ve mitingde, devletten ve hükümetten bu konuda somut adımlar atması istenecektir.
Çerkes Kardeşlerimiz,
Gün bugündür.
Çerkesler için hayati talepler içeren bu ilk eylemi güçlü bir katılımla gerçekleştirmemiz gelecekte de var olma irademizi ortaya koyacaktır.
Gelin 13 Mart’ta Ankara’da meydanları dolduralım ve taleplerimizi gür bir sesle dile getirelim.
Gelin artık görünür olalım ki, kimse bizi görmezlikten gelemesin.
Ve hep birlikte haykıralım:
Yaşasın dilimiz!
Yaşasın kültürümüz!
Yaşasın Çerkes Kalma Mücadelemiz!
ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ

 

Sayı : 2011 02