Kafkasyalı yazarlar birleşti

0
480
Kafkasyalı Yazarlar Birliği Derneği kuruldu. Merkezi Ankara olan derneğin başkanlığına mizah yazarı, çocuk edebiyatçısı Adnan Özveri seçildi.
Kafkasyalı Yazarlar Birliği Derneği’nin açıklamasında, derneğin kuruluş amacı şöyle ifade edildi: “Amacımız; kadim uygarlıkların merkezi Kafkas coğrafyasında emperyalist güçlerin oynadığı ve oynamak istediği kirli oyunları, savaş kışkırtıcı yaklaşımlarını teşhir etmek, sanattan ve edebiyat aldığımız güçle hakların özgürlük ve demokrasi ideallerine her koşulda sıkı sıkıya bağlı kalarak, bu sancılı coğrafyayı dünyaya açılan bir barış ve kültür penceresi haline getirmek isteyen demokrasi ve barış güçlerine katkı sunmaktır. Derneğimiz dünyada ve Kafkasya’da barış, demokrasi, özgürlük konusunda söyleyecek sözü olan, bu coğrafyadaki tüm hakların barış içinde yan yana yaşama ilkesini savunan ve halkların kendi geleceklerini belirleme hakkına saygı duyan herkese açıktır.”
Derneğin kurucuları,  araştırmacı yazar, Kafkasolog Ali Çurey; öykücü, çocuk edebiyatçısı, sinema oyuncusu, gazeteci Çetin Öner; araştırmacı yazar, Kafkasolog Özdemir Özbay; Kafkas Vakfı Başkanı, araştırmacı yazar Muhittin Önal; mizah yazarı, çocuk edebiyatçısı Adnan Özveri; gazeteci, yazar Yaşar Güven; araştırmacı yazar Yalçın Karadaş; çocuk edebiyatçısı, araştırmacı yazar Feridun Büyükyıldız ve gazeteci, yazar Recep Genel’den oluştu. (ANKA)

 

Sayı : 2011 04