Irkçı Leh Çeçenlerden Özür Diledi

0
478
Polonya’da genç bir Leh, Çeçen halkını alenen aşağılayarak etnik nefreti teşvik ve tahrik ettiği için mahkum oldu.
Polonya’nın Lomza kentinden iki genç, Nisan 2010′da Rusça yazılmış “Sizi Burada İstemiyoruz!”, “Şehrimizden Defolun!” gibi el ilanları dağıttıkları ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya bayrağı üzerine gamalı haç çizdikleri için tutuklanmıştı. Olayın ortaya çıkmasıyla gençler yerel polisler tarafından tutuklanmış ve suçlarını itiraf etmişlerdi.
Yargılama sonucunda, Lomza kentindeki bir lisede öğrenci olan Hubert C. yaptığı hareketin yanlış olduğunu anladığını ve bunun gençliğine bağlanması gerektiğini ifade ederek Çeçenlerden de özür diledi. 5 ay hapis cezasına çarptırıldı ancak cezası, 3 yıl boyunca bir daha suç işlememesi kaydıyla ertelendi. Öte yandan hareketinin bir tazmini olarak Çeçen mültecilerle gönüllü olarak çalışmasına karar verildi.
Lomza’daki Çeçen sığınmacılara yardım eden Fundacji Ocalenie’den (Kurtuluş Vakfı) Kamil Kaminski, “Herkese ikinci bir şans verilmesi gerektiğine inanıyorum. Özürleri kabul edildi. Şimdi bu genç adamın bizi yeniden ziyaret etmesini bekliyoruz. Çok kültürlülüğün kötü bir şey olmadığını anlamasını istiyoruz.” dedi. (www.waynakh.com)

Sayı : 2011 06