Gazetemiz Yayın Kurulu üyesi Papba Anıt soruyor: Bu Vize Saçmalığına Kim Dur Diyecek?

0
511
2008 yılına kadar BDT üyesi olduğu gerekçesi ile Gürcü pasaportu taşıyanları bile vizeden muaf tutan Abhazya, Türkiye pasaportu taşıyanlara hala vize uyguluyor. Son günlerde gayet akıcı Abazaca konuşmalarına güvenerek veya vize zorunluluğunu bilmeden Psou sınır kapısına gelen yaşlı başlı Türkiyeli Abazaların bile ülkeye alınmadığı ve Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldıkları haberleri Sohum’da duyulmaya başladı.
Abhazya neden Türk pasaportu taşıyanlardan vize talep ediyor?
*Mütekabiliyet ilkesi gereği mi?
-Hayır. Zira Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Ermenistan gibi Abhazya’yı tanımayan birçok ülke vatandaşlarından vize talep edilmiyor.
*Ülkeye maddi destek sağlamak için mi?
-Hayır, böyle olsaydı heryıl yüzbinlerce turist yollayan Rusya Federasyonu’na (RF) vizenin kalkmaması gerekirdi. Türkiye’den gelenlerin sayısı RF’den gelenlerin yanında çok mütevazı ölçekte. Ayrıca sınırda ülkeye giren her yabancı pasaport hamilinden alınabilecek bir tür harç ile bu tür bir gelir kapısı her zaman yaratılabilir ve kimse de kapıdan geri çevrilmez.
*Kazak, Tacik, Özbek, Azeri vb. elini kolunu sallayarak ülkeye girerken Türkiye’den Abhazya’ya (hem de şimdilerde Türkiye’deki Abhaz vize pulları tükendiği için sadece internet yoluyla) vize alarak gelmek zorunda olanlar kimlerdir?
-Abhaz iç pasaportu olmayan (dış pasaport zaten madalyalı Abhaz savaş kahramanı da olsanız veya Abhazya’da yaşasanız bile Türkiyeli Abhazlara verilmiyor) tüm Abhazlar.
-Eşi Abhaz iç pasaportu sahibi olsa bile kendisi başka milletten olan gelinlerimiz.
-Annesi Abhaz iç pasaportu sahibi olsa bile babası başka milletten olan yeğenlerimiz.
-Abhazya’daki hısmını, akrabasını (örneğin damadını, kızını, kardeşini, torununu) görmek isteyen Abaza olmayan hısımlarımız.
-Abhazya’ya yatırım yapmak isteyen Türk işadamları veya Abhazya’yı merak eden Türk turistler.
Rusya Federasyonu Türk pasaportu taşıyanlara vize uygulamasını kaldırmışken, kadim Abazalık örf ve adetlerini bir yana bıraktım, modern yönetim anlayışıyla da hiçbir şekilde izah edilemeyecek olan, Abhazya’nın (çoğu Abaza olan) Türk pasaportu sahiplerine hala vize uygulaması saçmalığına, acaba kim dur diyecek? Bilmem bu dediklerimi dert eden çıkacak mı?
Sohum’dan selamlar.

Sayı : 2011 07