Irkçılığa karşı halkların kardeşliği

0
527

Hocalı katliamını anma gerekçesiyle yapılan mitingte, Hrant Dink cinayetini ve gizli kalan ‘örgüt’ü protesto edenlerin hedef alınarak tehdit edilmesine Taksim’de yanıt verildi. Irkçılığa karşı yapılan yürüyüş ve basın açıklamasında, yükselen ırkçılığa dikkat çekilerek, “halkların kardeşliği”ne vurgu yapıldı

Galatasaray Meydanı’nda toplanan aralarında siyasetçi, gazeteci ve tiyatrocuların da bulunduğu yaklaşık bin kişilik grup, geçen hafta “Hocalı Katliamı” protesto gösterisinde açılan pankart ve atılan sloganlara cevap olarak, ‘ırçkılığa karşı’ yürüdü.

Taksim Meydanı’nda geçtiğimiz hafta düzenlenen “Hocalı Katliamı” protesto gösterisinde açılan “Hepiniz Ermenisiniz Hepiniz P…” yazılı pankart tepki almıştı. Pankartta ırkçılık yapıldığını belirten aralarında Halkların Demokratik Kongresi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Azeri Sosyalistler, AKA-DER, Barış İçin Sanat Girişimi, Gürcü Kültür Merkezi, Halkların Demokratik Kongresi, Jıneps Gazetesi, Laz Mektebi’nin de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyeleri saat 13.00’te Galatasaray Meydanı’nda toplandı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın da destek verdiği gösteriye, gazeteci ve tiyatrocular da katıldı.

Sayıları yaklaşık bini bulan eylemciler “Irkçılığa karşı halkların kardeşliği için yürüyoruz” yazılı bir pankartın arkasında yürüyüşe geçti. Ellerinde “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Türkün Türkten başka dostu var” ve “Faşizme geçit yok” şeklinde döviz taşıyan eylemciler, “Nefret sizin insanlık bizim” ve “Irkçılığa geçit vermeyeceğiz” şeklinde slogan atıp zılgıt çekti.

Bir saatlik yürüyüşün ardından Taksim Meydanı’na gelen göstericiler burada kardeşlik mesajları veren açıklamalarda bulundu. Grup adına basın açıklaması yapan Jıneps Gazetesi çalışanı Yaşar Güven, şunları söyledi: “Geçen hafta burada, Hocalı katliamı bahanesiyle İçişleri Bakanı’nın nezaretinde Ermenilere ve tüm halklara nefret kusuldu. Hakaret edildi, tehditler savuruldu. Amaç Hocalı Katliamı değildi. Devlet, Fransa’da malum yasanın kabulünü de bahane ederek, Ermeni düşmanlığını körüklüyor. Ama hayır, o kadar ucuz değil. İşte biz buradayız. Çok çeşitliyiz. Buranın halklarıyız. Ermenileri yalnız bırakmayacağız. Biz onlara küfretmiyoruz. Hakaret etmiyoruz. Elimizde kin ve nefret kusan dövizler pankartlar yok. Biz en temel insani değerlere sahip çıkan herkesi ırkçılığa, milliyetçiliğe, nefrete, şovenizme karşı birleşmeye çağırıyoruz”

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal da “Başbakan gençlere ‘Kininizin davacısı olun” diyerek düşmanlığı ve ayrımcılığı gösteriyor. Biz de burada toplanarak barışı gösteriyoruz. İnsanların seçemediği ve değiştiremeyeceği özellikleri vardır. Irk, renk ve cinsiyet gibi. İnsanlar bu özelliklerinden dolayı dışlanamaz ayrıştırılamazlar. Ancak şu anda AKP’den olanlar ve olmayanlar ayrımı yapılıyor. Hatta bu ayrımcılık işe alımlarda da dikkat çekmektedir. Ayrımcılığa hayır diyoruz” şeklinde konuştu.

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Sayad Tekir ile Azeri Metleb Muhtarov’un yan yana gazetecilere poz vermesi dikkat çekti. Protesto gösterisinin sonunda ses düzenini sağlaması için kiralanan araç için eylemcilerden para toplandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz