Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Adıge Xase ‘Suriye’yi görüştü

Adıge Khase, RF ve Adıgey yönetimine 2014 Olimpiyatları ile Suriyeli Çerkeslerin geri dönüşü hakkında başvurularda bulundu.
Adıgey sivil toplum kuruluşu Adıge Khase’nin son kongresi 30 Haziran’da başkent Maykop’ta yapıldı. Kongrede Suriyeli Çerkeslerin geri dönüşü ve Soçi 2014 Olimpiyatlarının gündeme getirileceği daha önce Adıge Khase Başkan Yardımcısı Aslan Neguç tarafından açıklanmıştı.
Adıge Khase Yönetim Kurulu üyesi Raşid Mugu, kongre üyelerinin RF ve Adıgey yönetimine yapılacak başvuruları desteklediklerini açıkladı. Mugu “Kongrede RF Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Adıgey parlamentosuna gönderilmesi planlanan başvurular onaylandı. Yapılacak başvurularda Kıyı Boyu Adıgelerinin köklü mirasının Soçi 2014 Kış Olimpiyatları kültürel programında yansıtılması ve Suriyeli Çerkeslerin geri dönüşleri ve yerleştirilmeleri konusunda kararlı adımlar atılması çağrısı yer alıyor” dedi.
 
 
 
 
 
 
 

Sayı : 2012 07

Yayınlanma Tarihi: 2012-07-01 00:00:00

Yazarın Diğer Yazıları

Gönen-Manyas Çerkes sürgünü

2 Mayıs 1923’te “Sürgün Kararnamesi” ile Gönen ve Manyas’taki 14 Çerkes köyü boşaltıldı. İlk sürgün, Aralık 1922’de yapılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk iç sürgününü...

Genç ve cesur: Kuzey Kafkasya’nın modacıları

Nalçik'ten üç genç tasarımcı, günümüz tüketicilerinin nelere değer verdiğini ve küçük etnik markaların kârlı hale gelip gelemeyeceğini anlatıyor Farklı DNA’ya sahip Lalina Saralp’ın konsepti, Kuzey Kafkasya’nın...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img