Sohum’dan BM’ye tepki

0
377

Abhazya ve Rusya Dışişleri bakanlıkları BM Genel Kurulu tarafından 3 Temmuz’da kabul edilen Abhazya ve Güney Osetya’dan ayrılan Gürcü mültecilerle ilgili karar hakkında birer açıklama yayınladı.
Abhazya Dışişleri Bakanlığının yayınladığı açıklamada, hukuki açıdan bağlayıcı özelliği olmasa da her türlü uluslararası siyasi belgenin kabul edilmesinde ilgili tüm tarafların delil ve iddialarının dikkatle değerlendirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Abhazya Dışişleri Bakanlığına göre, anlaşmazlık taraflarından sadece birinin iddialarına dayanması ve Genel Kurul’da görüşülmesinde Abhazya temsilcilerinin davet edilmemiş olması nedeniyle belge, objektif olma özelliğinden mahrum.
RF Dışişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili açıklamasında, Tiflis’in konuyu politize etme girişiminin BM’de ciddi destek görmediği üzerinde durdu. Söz konusu açıklamada “Oylama sonucu, Tiflis’in konuyu politize etme girişiminin BM’de geniş destek görmediğini gösterdi. Üye ülkelerin çoğu ya çekimser kaldı ya da konunun Genel Kurul’da görüşülmesine katılmadı” ifadeleri yer aldı. Rus diplomatlarının düşüncesine göre, Gürcistan bir kez daha insani bir meseleyi siyasi çıkarları için kullanmaya çalıştı.
Tiflis Çatışma ve Müzakereler Enstitüsü Müdürü Georgi Hutsişvili, BM konseyinin mültecilerin Abhazya ve Güney Osetya’ya dönüşüyle ilgili kararının herhangi bir değişikliğe neden olmayacağını düşünüyor. “Bu, BM’de Gürcistan lehine alınan ilk karar değil. Fakat hem Güvenlik Konseyi hem de Genel Kurulun kararları orada kalıyor ve hayata geçirilmiyor” diyen Hutsişvili’nin ifadesine göre, BM gözlemci misyonunun Abhazya’dan ayrılığı 2009 yılından beri, örgütün kabul ettiği kararların bağlayıcılığı yok. Ayrıca, BM kararı ile Cenevre Görüşmelerinin ilişkilendirilmesinin doğru olmadığını kaydeden Hutsişvili, “BM resmi bir örgüt, Cenevre Görüşmeleri ise resmi müzakere değil, istişare niteliği taşıyor. İki süreç -Cenevre’deki görüşmeler ve BM çalışmaları- her zaman paralel yürüdü” açıklamasında bulundu.
 
 
 
 
 

Sayı : 2012 07

Yayınlanma Tarihi: 2012-07-01 00:00:00