Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Devlet ayağına gitti

Tedavi gördüğü hastanede vefat eden halk müziğinin büyük ismi, Alevi Abdal halk ozanı Neşet Ertaş’ın cenazesi Kırşehir’de son yolculuğuna uğurlandı.‘Devlet sanatçılığı’ unvanını; “Halkın sanatçısı olarak kalmak, benim için en büyük mutluluk” diyerek geri çeviren Halk Ozanı’nın bu defa devlet ayağına gitti.

“Bektaşi’yim ben, deyişler çocuğuyum” diyen Neşat Ertaş’ın cenazesinin Cemevi’nden kaldırılmaması ve Sünni bir İmam tarafından tören yapılması tepki çekti.

Ahi Evran Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve çok sayıda siyasetçi ve devlet yetkilisi de katıldı.

Kırşehir Ahi Evran Cami’nde düzenlenen cenaze törenine Arif Sağ, Suavi, Kubat, Edip Akbayram, Bedia Akartürk, Sümer Ezgü, Orhan Gencebay ile çok sayıda vatandaş da katıldı.

Tören alanı etrafındaki binalara üzerinde “Bozkırın tezenesi. Hep kalbimizde yaşayacaksın” yazılı posterleri asıldı.

Halk Müziği sanatçısı ve söz yazarı Neşet Ertaş, vasiyeti üzerine babası Muharrem Ertaş’ın ayak ucuna defnedildi.

Neşet Ertaş’ın cenazesinde tabutunun üzerinde Kırşehir Belediyesi yazısı ve yine tabuta sarılan örtünün şekli tepki çekti.

 

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img