“Kuzey Kafkasya’da İnsan Hakları Konseyi”nde Kafkasyalı yok

0
454

Dağıstanlı avukat Rasul Kadiyev, Rusya Federasyonu (RF) Devlet Başkanlığı bünyesindeki İnsan Hakları Konseyi’ne hiçbir Kafkasyalının seçilmemiş olmasına isyan etti.

RF Devlet Başkanlığı Sivil Toplum ve İnsan Hakları Konseyi adaylarından Dağıstanlı avukat Rasul Kadiyev “Kuzey Kafkasya’da İnsan Hakları” dalındaki oylamayı haksız olarak değerlendirdi ve kendisi için kullanılan oyların İnguş insan hakları savunucusu Magomed Mutsolgov lehine değerlendirilmesi için resmi bir dilekçe gönderdi.

1 Kasım’da Sivil Toplum ve İnsan Hakları Konseyi başkanı Mikhail Fedotov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşme yaptı ve halk oylaması ile oluşan 83 kişilik aday listesini sundu. Görüşmede internet kullanıcıları tarafından oyların çoğunluğunu alan ilk üç ismin konseyde yer alması önerisi dile getirildi. Konseye girecek isimleri belirlemek için web sitesinde online oylama gerçekleştirildi. Oylama sonuçlarına göre, “Kuzey Kafkasya’da İnsan Hakları” dalında, Dini ve Siyasi Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Maksim Şevçenko oyların yüzde 24,6’sı ile birinci sırada yer aldı.

Şevçenko’yu yüzde 22,8 ile Nijni Novgorod İşkence Karşıtı Komite başkanı İgor Kalyapin ve yüzde 22,6 ile General Lebed Barış Misyonu başkanı Aleksandr Mukomolov izledi. İnguşetya’nın Maşr örgütü başkanı Magomed Mutsolgov oyların yüzde 20,6’sını alırken, Dağıstanlı insan hakları avukatı Rasul Kadiyev oyların yüzde 6,2’sini, Don Kadınları birliği başkanı Valentina Çerevatenko da oyların yüzde 3,2’sini aldı.

Kadiyev, insan hakları savunucusu Magomed Mutsolgov’un oylama sonuçlarında hep liderler arasında olduğunu, ancak nihai sonuçları görünce ciddi şekilde şaşırdığını ifade ederek “Görünen o ki, RF devlet başkanının adalet kriteri çalışmıyor, çünkü Kuzey Kafkasya’da insan haklarının korunması dalında konseye tek bir Kafkasyalı insan hakları savunucusu giremiyor. Ben bunun haksızlık olduğunu düşündüm ve benim için kullanılan oyların Mutsolgov lehine değerlendirilmesi için konsey başkanı Fedotov’a resmi bir başvuruda bulundum” dedi.

Kadiyev’e teşekkürlerini ileten Mutsolgov ise konseyde yer alsa da almasa da insan hakları konusundaki çalışmalarının devam edeceğini kaydetti. (Ajanskafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz