“Gürcistan, Olimpiyatları boykot etmeliydi”

0
416

Tiflis merkezli Çerkes Kültür Merkezi ve Çerkes Kongresi sivil toplum kuruluşu temsilcisi Andro Gabisoniya, Gürcistan’ın 2014 Soçi Olimpiyatlarına katılacağını açıklamakla büyük bir yanlış yaptığını düşünüyor.

Gürcistan’nın boykot kararı almayarak, kendi ‘bölgesel bütünlüğü’ konusunda Rusya’nın yaklaşımının kabul edilemez olduğunu savunabilme ve Çerkes dünyasının desteğini kazanma şansını yitirdiğini kaydeden Andro Gabisoniya, “Eğer Soçi’deki Olimpiyatlara katılmayı reddetseydik, kimse herhangi bir konuda Gürcistan’ı suçlayamazdı. Oyunlar, Gürcistan’ın işgal edilmiş bölgeler olarak kabul ettiği bölgeye çok yakın bir yerde yapılacak. Katılıma kararı alarak durumumuzu kötüleştirdik. Şimdi Rusya bu kararı bize karşı kullanmaya çalışacak ve daha fazla baskı yapacak” açıklamasında bulundu.

Gabisoniya ayrıca, çok sayıda Çerkesin katledildiği Krasnaya Polyana’da Olimpiyatların yapılmasını protesto eden Çerkeslerin düşüncesinin de görmezden gelinmemesi gerektiğini ifade etti ve “Çerkeslerin Olimpiyatlardan sonra Gürcülerle ilişkilerini keseceğini düşünmüyorum, ancak yine de bu kararımızın izleri kalacaktır” dedi.

Gürcistan Milli Olimpiyat Komitesi 2 Mayıs’ta, oy birliği ile sporcularını 2014 Soçi Olimpiyatlarına gönderme kararı almıştı.

 

Sayı : 2013 06