Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Obama Amerikan halkının güvenini kaybediyor

ABD Başkanı Barack Obama’nın, son aylarda siyaset ve medya alanında yaşanan skandallara karşı tepkisiz kalması, hükümet üzerindeki baskıyı her geçen gün artırıyor

Beyaz Saray, Obama yönetiminin içinde yer aldığı skandallar nedeniyle zor günler geçiriyor. 11 Eylül 2012’de Libya Büyükelçisi Christopher Stevens’ın ölmüyle sonuçlanan Bingazi saldırısı hakkında cevapsız kalan soruların yanı sıra, Amerikan İç Gelir İdaresi’nin (IRS) Çay Partisi Hareketi gibi muhafazakar bazı grupları vergi muafiyeti dışında bıraktığı ve AP haber ajansının telefonlarının gizlice dinlendiğinin ortaya çıkması, Obama’yı giderek zor duruma düşürüyor.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney’e sorulan bir soru, hükümetin başını ağrıtan üç konuda sorumluluğunun nihayetinde Obama’ya ait olup olmadığı yönündeydi.

Obama, IRS’nin belli grupları hedef alması ve Adalet Bakanlığı’nın AP haber ajansının telefonlarını dinlemesi hakkında sonradan bilgisi olduğunu belirtti. Senatör Lindsay Graham, Bingazi saldırısının Obama için “Watergate skandalı” olmadığını söylese de, basına sızan skandalların neden olduğu tartışmalar ve cevapsız kalan sorular her geçen gün artıyor.

Haberimiz yoktu”

Beyaz Saray, Libya saldırısının detaylı soruşturmasında, ellerine 11 Eylül’de yaşananlar hakkında tutarlı bir mesaj gelmediğini açıkladı.

Fox News’in haberine göre, bu çok doğru bir savunma değil. Çünkü Beyaz Saray, konu hakkında her gün farklı bir açıklama yaptı. Bu strateji, saldırının ardından gelen haftalar boyunca politik manevralar yaparak savunma yapıldığını gözler önüne serdi. Fox News, Beyaz Saray’ın yaşananların tümünü anlatmak yerine, hikayeyi politik sonuçlara bağlayarak değiştirdiğini öne sürdü.

Basın özgürlüğü

Obama’yı zor duruma düşüren bir diğer sorun, AP haber ajansına ait 20 ayrı telefon hattının ve gazetecilerinin konuşmalarının Nisan-Mayıs 2012’de dinlendiğinin ortaya çıkması oldu.

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Jon Boehner, Adalet Bakanlığı’nın karıştığı telekulak skandalıyla ilgili Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Çok iyi bir açıklama yaparlarsa iyi olur” ifadesini kullandı.

Telekulak skandalının yanı sıra, IRS’nin muhafazakar ve vatansever grupları vergi muafiyetinden ayrı tutması da Obama’yı köşeye sıkıştırıyor.

Sorumlu kim?

Obama yönetimini kamuoyunda iyice zor duruma düşüren açıklama ise Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney’den geldi. Carney, yaşanan skandalların tümünü haberlerde öğrendiklerini belirtti.

Carney, 28 Kasım 2012’de, Bingazi saldırıları hakkındaki bilgilerin değiştirildiği iddialarına yönelik olarak, Dışişleri Bakanlığı’nın sadece BM elçisi Susan Rice’ın konuşmasında tek bir kelimeyi değiştirdiğini belirtti.

Fox News, Beyaz Saray’ın, Dışişleri Bakanlığı’nın, ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın ve diğer yetkililerin Amerikan halkına karşı sorumlu olduklarını vurgulayarak Obama’nın başkanlığının ikinci döneminde güvenilirlik krizi yaşadığını ve bu krizin liderlik yeteneklerinin altını oyduğunu belirtti.

 

Sayı : 2013 06

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img