Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“Rusya Biz Geri Geldik!”

May21 inisiyatifinin organize ettiği 21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nü protesto eylemlerinin İstanbul ayağı için İstiklal Caddesi’nde toplanan Çerkesler, soykırımı ve 2014 yılında gerçekleştirilecek Soçi Kış Olimpiyatları’nı protesto etti.

Odakule’de “Alanlarda Birleş, Soykırımla Yüzleş” sloganıyla toplanan kalabalık, Rusya Konsolosluğu önüne doğru yürüyüşe geçti. Eyleme May21 katılımcısı ve çağrıcısı diaspora örgütlerinin yanısıra, Antikapitalist Müslümanlar, Halkların Demokratik Kongresi, DSİP, Akader gibi örgüt ve kurumlar da destek verdi. Protestoya katılanlar, konsolosluk önüne “Katil Rusya Kafkasya’dan Defol” sloganlarıyla geldi. Konsolosluk önünde İngilizce “Rusya Biz Geri Geldik!” yazılı pankart açıldı.

“Soçi’de Olimpiyat İstemiyoruz!”, “21 Mayıs’lar Devam Ediyor.”, “21Mayıs Direnişin Günüdür”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Sokak, Direniş, Özgürlük”, “Emperyalizm Düşman, Halklar Kardeştir”, “Soykırım Sizin, Direniş Bizim!” sloganlarının atıldığı yürüyüş, basın bildirisinin okunmasının ardından sona erdi. Olimpiyat halkalarını Rusya Konsolosluğu binasının duvarına bırakan grup sloganlar eşliğinde dağıldı.


Basın açıklaması

Çerkes Soykırımı’nın 149. Yılı

Tarihin en büyük soykırımlarından biri, Çerkes soykırımının 149. yıldönümü için bugün dünyanın dört bir yanında binlerce Çerkes, Rusya Federasyonu temsilcilikleri önünde toplanıyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sesimizi, acı yüklü bir tarihle yüzleşmek, yüzleştirmek ve unutturulmuş bir soykırımı dünyaya hatırlatmak için yükseltiyoruz. Bu yıl öncekilere göre sesimiz daha gür, yumruklarımız daha bir sıkı çıkıyoruz alanlara. Çünkü, ulusların yükseldiği bir çağda yok olmaya mahkum edilen Çerkesya’da, soykırımın en kanlı sahnelerinin yaşandığı Kbaada vadisinde, önümüzdeki yıl, yani soykırımın yüz ellinci yılında ulusları buluşturarak, Soçi kış olimpiyat oyunları gerçekleştirilecek.

Soçi, olimpiyatlara aday olduğu gün başlattığımız kampanyayla, bu olimpiyatların tarihsel bir suçu örtbas etmeye ve yenilerine kapı açmaya hizmet edeceğini anlatmamıza rağmen itirazlarımızdan bir sonuç alamadık. Ve böylece Olimpiyat komitesi, korumakla sorumlu olduğu olimpiyat değerlerini bir kez daha ayaklar altına alacak bir süreci başlatmış oldu. Bugüne kadar gösterdiğimiz çabalar, olimpiyatların başka bir bölgeye kaydırılması yönündeydi. Bundan 149 yıl önce çığlıklarımıza kulak tıkayan dünya, bugün de çağrılarımıza kulak tıkadı. Ve aylar sonra binlerce sporcu, onbinlerce sporsever Soçi’ye akın ederken, milyonlarca insan dikkatini hakkında hiç bir şey bilmedikleri Soçi’ye verecek. Biz Soçi’nin gerçek sahipleri, her bir sporcu ve sporseveri misafirlerimiz olarak görüyor ve soykırım topraklarında gerçekleştirilecek olan bu olimpiyatlarla pazarlanacak Soçi’nin bir yalandan ibaret olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bu toprakların tarihsel sahibi olmakla birlikte, yokedildiğimiz için bu davetin sahibi biz olamıyoruz, sporcu ve spor severlerinizi biz ağırlayamıyoruz, ancak madem geliyorsunuz:

Unutmayın;

Soçi, üzerinde bir milyondan fazla insanımızın vahşice katledildiği bir soykırımın tarihsel merkezidir. Adını aldığı dil bugün konuşulmamakta, dilin sahibi Ubıhlar ise tamamen yok edilmiş, hayatta kalmayı başaran bir avuç insan anavatanından uzak yaşamaktadır.

Unutmayın;

Üzerinde olimpiyat köyü yükselen ve bugün sizlerin Krasnaya Polyana (Kızıl Çayır) olarak tanıdığınız vadinin gerçek adı, Kbaada’dır. Kızıl çayır adını, Çerkesya’nın son kitlesel direniş noktasında Ruslar tarafından katledilen onbinlerce insandan dökülen kanın oluşturduğu dehşetli manzara karşısında almıştır.

Unutmayın;

Gerçekleştirdiği soykırımın ardından Rusya, Kafkasya’da inkar ve asimilasyon politikalarına devam etmektedir. Bugün Kafkasya’da bağımsızlık arayışları kitlesel katliamlarla bastırılmakta, muhalifler yargısız infazlara kurban gitmekte, en temel insan hakları ihlal edilmekte, ülke sürekli militarist politikalarla yıkıma uğratılmaktadır.

Unutmayın;

Putin iktidarı, Çarlık Rusyası’nın mirasını sahiplenmekte ve iktidarını körüklediği Rus milliyetçiliğiyle korumaktadır. Bazı milliyetçi gruplar arkalarına aldıkları devlet desteğiyle, başta Kafkasyalılar olmak üzere Rus olmayan nüfusa saldırılar düzenleyerek dehşet saçmaktadır. Saldırıların çok küçük bir kısmı yargıya taşınabilirken, yargı süreci ciddi ayrımcı tutumlarla gerçekleştirilmektedir.

Unutmayın;

Soykırımla sürülen Çerkesler’in geri dönüşlerini engellemek amacıyla Rusya uluslararası arenada bütün gücünü kullanmaktadır. Bugün de, bu toprakların kadim halkları olan Çerkesler tarihsel anayurtlarına ancak sınırlı kotalarla kabul edilmektedir. Suriye’de yaşanan iç savaştan uzaklaşmak isteyen on binlerce Çerkes’in vize almaları engellenerek, dönebilenlerin evrakları yenilenmeyerek vatanlarının kapısı yüzlerine kapatılmıştır.

Unutmayın;

Rusya, olimpiyat halkla ilişkiler stratejisini, “Rus kadın ve erkeğinin üstün meziyetlerini” anlatacak şekilde kurgulamıştır. Üzerinde soykırım yaptığı bir şehirde gerçekleştireceği olimpiyatlarla, insanlığa karşı işlediği suçun üstünü örtmeye çalışmaktadır. Bu yüzden bugüne dek, gerek Çerkesya’da gerekse diaspora’da gerçeği dillendirecek organizasyon ve bireylere yönelik şiddet uygulamaktan, tehdit ve tacizlerden çekinmemiştir.

Bu gerçekleri dünyaya duyurmak için, gerçekleştirdiğimiz çok sayıda etkinlikte, bugün olduğu gibi vicdan sahibi dostlarımızla birlikte hareket ettik. Rusya’yı yalanlarıyla ve günahlarıyla yüzleştirmek için, adalet için, barış ve demokrasi için çıktığımız bu yolda, vicdan sahibi herkesi ayağa dikilmeye sesimize ses katmaya ve suçluyu yalnızlaştırmaya davet ediyoruz.

Çerkes Kültür Enstitüsü (ABD), Çerkes Milliyetçi Hareketi (Ürdün), Hamburg Çerkes Derneği (Almanya), İKKD Genç (Türkiye), Jineps Gazetesi (Türkiye), Kafkasya Forumu (Türkiye), Kafkas Vakfı (Türkiye), Kuzey Kafkasya Için Adalet Grubu (Ürdün), ULUKAF (Türkiye), Uluslararası Çerkes Konseyi (ABD)

 

Sayı : 2013 06

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img