Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Abhazya’da iktidar partisi muhalefete geçti

Birleşik Abhazya Partisi, 12 Haziran’da Sohum’da yapılan V. Kongresinde, Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab başkanlığındaki ülke yönetiminin icraatlarını onaylamadıklarını belirterek muhalefete geçtiğini açıkladı. Aralarında milletvekilleri ve bölge yöneticilerinin de bulunduğu birçok üye partiden istifa etti.

Birleşik Abhazya Partisi Genel Başkanı Daur Tarba kongrede, yönetimin aşama aşama halkın güven ve saygısını kaybettiğini açıkladı. Abhazya’nın 2013 bütçesinin kayda değer bir ekonomik büyüme öngörmediğini, sosyal ve politik alandaki değişimlerin de olumsuz yönde olduğunu kaydeden Tarba, “Şu anda Abhazya’da yolsuzlukla mücadele edecek, yeni iş yerleri oluşturacak, demografik verileri iyileştirecek siyasi programlar yok” dedi.

Birleşik Abhazya Partisi, parti konseyinin 17 Haziran’daki oturumunda bir bildiri yayınladı.

“Değerli Yurttaşlar!

Birleşik Abhazya Partisi 5. Kongresi 12 Haziran 2013’de yetkililerin engellemelerine rağmen, partimizin yedi bölge teşkilatından delegelerin katılımıyla başarılı şekilde gerçekleştirildi. Kongre, ülkedeki ağır sosyo-politik durumu yansıtan önemli belgeleri müzakere etti, onayladı. Buradan yola çıkarak, partinin yeni rotasına yönelmesi uygun görüldü ve Birleşik Abhazya Partisi şu anki yönetime karşı muhalefete geçti.

Parti faaliyetlerini muhalif kanatta sürdürme kararı siyasi yaşamın bir gerçeği ve normal karşılanması gereken bir olgu. Ayrıca bu karar değerlendirilirken şu anki yönetimin Abhaz toplumunu ciddi ekonomik ve politik kriz durumuna getirdiği de göz önünde bulundurulmalıdır. Partiyi muhalefete geçmeye yönelten birçok etken var: Yönetim içi anlaşmazlık, toplumdaki sosyal katmanlaşma, sosyal adalet prensiplerinin görmezden gelinmesi.

Yönetim, parti ile yapıcı diyalog kurmak yerine, doğrudan görüşmelerden uzaklaşarak meselenin aslını tahrif ediyor. Tüm idari kaynaklarını ve bağımlı Abhazya Devlet Radyo-Televizyon Kurumunu kullanarak geniş toplum kitlesine kongre hakkındaki haberler taraflı yorumlarla sunuluyor.

Ülkenin idari birimlerinde parti üyelerinin itibarı düşürülmeye çalışılıyor. Üyelerin hak etmedikleri hakaretlere maruz kaldığı olaylar yaşanıyor. Bölgenin etkin insanları olarak adlandırılan kişiler halk arasında Birleşik Abhazya Partisinin hedef ve amaçları hakkında karşı propaganda yapıyor.

Ayrıca parti üyeleri ve destekçileri takip ediliyor. İnsanlara parti saflarından ayrılmalarına yönelik baskı ve gözdağı veriliyor, işlerini terk etmeye zorlanıyor. Ne yazık ki, şu anki yönetimin faaliyetleri, insanları birbirine düşürmeye yöneliktir, ülke vatandaşlarında kasvetli bir ruh hali oluşturan otoriter rejime doğru yuvarlanıyor.

Partinin yeni yolunu kabul etmediğini ifade eden bazı kişilerin yaklaşımı da ciddi endişeler uyandırmaktadır. Bu kişiler neyi kabul etmiyor? Ülkede hukukun üstünlüğünün sağlanmasını mı? İş yerlerinin çoğalmasını ve maaşların artmasını mı? Nihayetinde yaşam şartlarının iyileşmesi, demografik problemlerin çözülmesi ve sağlık standartlarının yükselmesini mi?

Partimizin tüm bu sorulara cevapları var. Yönetimin bu tür provokasyonları istikrara hizmet etmeyecek. İç siyasi problemlerin çözümüne böyle bir yaklaşım iktidarın, vatandaşların gözündeki otoritesini arttırmaz. Halkın düşüncelerine saygı ve özen göstermek, halkla medeni ilişkiler kurmak gerekir. Partimiz ve bazı üyeleri hakkındaki takibata son verilmesini talep ediyoruz. Modern, demokratik bir devlet inşası yolunda Anayasanın koruyuculuğunu hatırlatıyoruz.

Birleşik Abhazya Partisi, mevcut koşulların tüm zorluklarını göz önünde bulundurarak, diğer parti ve hareketlerle istişareler yaparak, halkın refahı, siyasal sistemin gelişimi, devletleşmenin ve bağımsızlığın güçlendirilmesi adına güçlerini birleştirme kararı almıştır”

(ajanskafkas)

 

Sayı : 2013 07

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img