Mashadov kazaen öldürülmüş

0
535

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti 3. Devlet Başkanı Aslan Mashadov’un ailesi ve Rusya Federasyonu arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görülmekte olan davada beklenmedik bir karar açıklandı.

Waynakh Online’nin haberine göre AİHM, Mashadov’un katledilmesinden Rusya Federasyonu’nun sorumlu olmadığına hükmetti. Eski Çeçenya Devlet Başkanı’nın ailesi, (eşi Kusama Mashadova, oğlu Anzor Mashadov ve kızı Fatima Makhadova) Aslan Mashadov’un 8 Mart 2005 tarihinde Rus işgal güçleri tarafından Çeçenya’nın Tolstoy-Yurt kentinde düzenlenen bir operasyonda katledilmesi ve cenazesinin teslim edilmemesi nedeniyle 4 Mayıs 2005 tarihinde AİHM’e başvuruda bulunmuştu.

Mahkeme kararında, Aslan Mashadov’un ölüm nedenine ilişkin adli tıp raporuna ve bazı görgü tanıklarına atıfta bulunularak, Rus askerlerin Aslan Mashadov’un bulunduğu gizli sığınağın girişini havaya uçurdukları sırada yanındaki korumasının kazaen Mashadov’u başından vurduğu iddia edildi.  Buna karşın, kararda yer verilen 25 Mart 2005 tarihli adli tıp raporunda Aslan Mashadov’un başından dört ve göğsünden bir olmak üzere beş kurşun yarası aldığı, kurşunların APS (otomatik Steçkin) ya da PM (Makarov) bir silahtan çıktığı, ancak yakın mesafeden değil en az 1 metre uzaktan ateş edildiği ifade ediliyor.

AİHM, Mashadov’un naaşının ailesine teslim edilmemesinden dolayı ise Rusya’yı suçlu buldu ve 18 bin Euro manevi tazminat cezasına çarptırdı. (ajanskafkas)

 

Sayı : 2013 07