Abhazya’da özlenen ittifak

0
441

Abhazya’da dört siyasi parti ve beş sivil toplum örgütü, ortak politika programı hazırlama için koordinasyon konseyi kurulmasını öngören bir anlaşma imzaladı. Koordinasyon Konseyi’nin amacı ‘toplumsal krizi ortadan kaldırmak ve siyasi ve ekonomik reformlar için zemin hazırlamaya yönelik ortak çözüm ve eylem programının hazırlanması’ olarak belirlendi. Ayrıca konsey çalışmasına katılan parti ve sivil toplum örgütleri birlikte siyasi eylemler yapacak ve Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab başkanlığındaki Abhazya yönetimi ile diyalog kuracak.

Anlaşmaya Abhazya’nın altı siyasi partisinden dördü katıldı. Milli Birlik Forumu lideri Raul Hacimba, Birleşik Abhazya lideri Daur Tarba, Halk Partisi lideri Yakub Lakoba ve Ekonomik Kalkınma Partisi lideri Beslan Butba anlaşmanın altına imzasını bulunan isimler.

Belgeye sivil toplum örgütleri adına imza koyan isimlerse şöyle: Daur Açugba (Arua), Vitali Bigvava (Abaaş), Ahra Bjaniya (Ahatsa), Leonid Dzapş (Yasa, İstikrar ve Demokrasi İçin) ve Alias Avidzba (Genç Abhazya).

Milli Birlik Forumu eş başkanı Raul Hacimba, Koordinasyon Konseyi’nin, halkın tümünü endişelendiren süreçlerde etkili olması ve siyaset alanında alternatif bir güç haline gelmesi gerektiğini ifade etti.

Daha önce iktidarın yanında olan ve 12 Haziran’da desteğini çekip muhalefete geçtiğini ilan eden Birleşik Abhazya’nın genel başkanı Daur Tarba, farklı siyasi çizgileri temsil eden muhalefet birliğinin faaliyetlerinin toplumun kenetlenmesine yönelik olacağının altını çizdi.

Abhazya Ekonomik Kalkınma Partisi başkanı Beslan Butba ise “Uzun yıllardan sonra ilk defa siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ortak bir düzlemde buluştu. Bu anlaşma ülkemizde siyasi ve ekonomik reformların öncüsü olacaktır” dedi.


Sayı : 2013 08