Olimpiyat tesislerini Türkiye firmaları tamamlayacak

0
390

Rus müteahhitlerin 3,5 yılda bitiremedikleri Soçi Olimpiyat projesi için Türk işadamları devreye girdi. Üstlendikleri inşaatın yüzde 85’ini tamamladıklarını belirten Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, “Tesisin geri kalanı yakında tamamlanacak.” dedi.

Rusya’nın Soçi şehrinde 2014 yılında düzenlenecek Kış Olimpiyatları için Rus firmalar tarafından inşa edilen tesislerin istenen hızda ilerlememesi üzerine devreye Türk şirketleri girdi. Olimpiyatlar için 41 tesis yapmayı planlayan Rusya, üç buçuk yıl içinde projelerin ancak yüzde 4,5’ini bitirebildi. Olimpiyatlara yetişemeyeceği endişesiyle arayışa giren Rus yönetimi, yarım kalan projeleri Türk şirketlerine devretti. Projelerin inşaatı Türk şirketlerine geçince tesislerin yüzde 85’i bir yıl içinde tamamlandı. Olimpiyat projelerinde yer alan Rixos Hotels ve Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, dönemin Başbakanı Vladimir Putin’in hazırlıkların hızlandırılması talimatı üzerine Rus devletinin kendileriyle irtibata geçtiğini söyledi.

Tamince, “Rus devleti bir yıl önce, biz olimpiyatlar için 41 tane bina yapıyoruz. 2009’da başladı, fiziki gerçekleşmesi yüzde 4,5. 2014 Kış Olimpiyatları’na yetiştirmek zorundayız. Büyük sorun yaşıyoruz. 2013 sonuna kadar geri kalan yüzde 95,5’ini tamamlayacak babayiğitler arıyoruz.” dedi. Dubai’de Palmiye Adası’nı yapan Makedonyalı Zoran isimli mimarı bulduklarını ve bir an önce işe koyulduklarını anlatan Tamince, Rusya’nın konuyu prestij meselesi olarak gördüğünü, bir yılda projeyi yüzde 4,5’ten alıp yüzde 80-85’lik fiziki gerçekleşme oranına getirdiklerini anlattı. En kısa sürede geri kalan yüzde 15’lik kısmın da biteceğini belirtti. Soçi hakkındaki gelişmeleri katıldığı İzmir İşadamları Derneği’nin (İZİAD) iftar yemeğinde değerlendiren Tamince, Türk ekonomisinin gidişatıyla ilgili de bazı bilgiler verdi. Rixos’un patronu, “31 Mayıs’a kadar dünyanın hayranlıkla seyrettiği bir ekonomiydik. Dünyada yükselen bir yıldızdık. İnsanlar gözü kapalı bu ülkeye para gönderiyordu. Bunları kaybetmememiz lazım. Ülkede Gezi Parkı olayları diye bir şey yaşandı. Benim orada iki otelim var. Mayıs ayına kadar yüzde 95 dolulukla çalışıyordu ama şimdi yüzde 10’ların altında. Ekonomi istikrar, moral, güven ister. Bu ülkede hepimiz aynı gemideyiz. İşsizlik azalmışsa, ekonomi bu hacme geldiyse herkes faydalandı. Bu istikrarın bozulmaması lazım.” ifadelerini kullandı. Tamince, Türkiye’nin en büyük handikaplarından birinin marka üretememesi olduğuna da dikkat çekti. “Türkiye’de 200-300 tane marka var. Fransa’nın 35 bin, Almanya’nın 40 bin, İtalya’nın 30 bin uluslararası markası var. Marka para, itibar ve prestij getiriyor.” dedi. Tamince, Rixos’un grup içindeki payının yüzde 10-15 civarında olduğunu ancak marka değerinin grubun neredeyse yüzde 100’üne karşılık geldiğini sözlerine ekledi. (zaman)

 

Sayı : 2013 08