“Suriye’de tüm taraflar savaş suçu işliyor”

0
542
Birleşmiş Milletler’in Suriye’deki insan hakları ihlalleri konusunda hazırladığı son rapor Cenevre’de yayınlandı

BM Örgütü’nün (BM) Suriye konusunda 10. raporunu hazırlayan BM denetçileri, savaş kurallarının ya da insanî standartların dikkate alınmadığı çatışmalarda tüm tarafların, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlediklerini vurguluyor.

Suriye’ye girmelerine hâlâ izin verilmeyen denetçilerin bu son raporu, mayıs ve temmuz ayları arasında görgü tanıklarıyla yapılan 258 mülakata, video kayıtları yapılan ifadelere ve uydu görüntülerine dayanıyor.

BM’nin raporu, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov arasında Cenevre’de yapılan Suriye görüşmesi öncesinde yayınlandı.

Hazırlanan raporda, Suriye’de işkence, tecavüz, yargısız infaz ve savaş suçlarının işlendiği belirtiliyor ve bu suçları işleyen kişilerin herhangi bir şekilde bu suçlar konusunda hesap verme korkusu taşımadıkları kaydediliyor.

Milyonlarca kişinin evlerinden ve yaşadıkları bölgelerden ayrılmak zorunda kaldığını ifade eden rapor, bu kişilerin hükümet güçlerinin acımasız bombardımanına maruz kaldığını ve misket bombalarının yaygın şekilde kullanıldığını vurguluyor.

BM raporu, hastanelerin bombalandığını, tarlalardaki ürünlerin yakıldığını ve halkın sağlıklı içme suyundan mahrum bırakıldığını belirtiyor.

Ülkedeki muhalif güçlerin de artan şekilde işkence ve yargısız infaz suçları işlediği ifade edilen raporda 15 yaşındaki bir çocuğun da dinî değerlere küfrettiği gerekçesiyle öldürüldüğü hatırlatılıyor.

Raporda, kimyasal silahlarla ilgili incelemelerden kısaca bahsediliyor ve bu silahların neler olduğu ve kimler tarafından kullanıldığının henüz belirlenemediği ifade ediliyor.

Ellerinde, savaş suçu işleyenlerin uzun bir listesi bulunduğunu belirten BM denetçileri, bu kişilerin adalet karşısına çıkarılması gerektiğine vurgu yapıyor.

Raporda ayrıca, Suriye’deki sorunların askerî yollarla çözülemeyeceğini ifade ederek çatışmanın herhangi bir tarafına silah sağlamanın sadece ‘hayali bir zafer’ havası yaratacağı, çatışmaları sona erdirmeyeceği belirtiliyor.

(bbc.co.uk)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz