TBMM’de Beşinci Parti: HDP

0
444

Kongre günü Çerkes soykırımına yönelik imza kampanyası için stand açıldı.

 

HDP, Parti Meclisi’ni seçti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) I. Olağanüstü Kongresi 27 Ekim günü Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda gerçekleşti. Barış ve Demokrasi Partisi’nden (BDP) istifa eden İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel ve Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP eş genel başkanlığına seçildi. Yalnızca kurucu üyelerin oy kullandığı kongrede, Parti Meclisi (PM) asil ve yedek üyeleri, disiplin kurulu üyeleri ve danışma kurulu üyeleri de belirlendi.  Parti Meclisine 80’i asil 25’i yedek olmak üzere 105 üye seçildi. HDP, TBMM’de temsil edilen beşinci parti oldu.

Kongrenin gerçekleştiği salonun bahçesinde halaylar çekildi, şarkılar söylendi. Kongreye çok sayıda akademisyen, sendikacı ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin yanı sıra BDP milletvekilleri katıldı. Levent Tüzel ve Sırrı Süreyya Önder’in de katılımıyla HDP Meclis’te 4 milletvekili ile temsil edilecek. Ayrıca sanatçılar İlkay Akkaya, Suavi, Ferhat Tunç, Fatoş Güney ve Yusuf Çetin de kongreyi takip edenler arasındaydı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan HDP İstanbul milletvekili Levent Tüzel, HDP’nin görevinin utanç duvarlarını yıkmak olduğunu söyledi. Tüzel, “Bu ülke bir halklar hapishanesine dönüştürüldü. Söz veriyoruz o hapishane duvarlarını yıkacağız. Halkın evlatlarını özgürlüğüne kavuşturacağız. Asimilasyoncu, yok sayan bir cumhuriyet istemiyoruz. Halkların demokratik cumhuriyeti, emekçilerin kardeşliği mücadelesini veriyoruz. HDK her kültürden, milliyetten halkların sesi olacak, onların mücadele örgütü olacak” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de Türkiye’nin çok geniş kesimlerini temsil ettiklerini söyledi. “HDP başarmıştır. Biz bu ülkede mücadele edenler, direnenler, başka bir Türkiye ve dünya isteyenler yan yana geldik. Her geçen gün büyüyoruz. Bize marjinal dediklerine bakmayın, biz aslında bir avuç egemen dışında herkesi temsil ediyoruz. Biz kadınlar için siyaset yapmayacağız. Çünkü biz zaten kadınların partisiyiz” diyen Tuncel “Ezilenler adına siyaset yapmayacağız, ezilenler gelip burada siyaset yapacak” diye konuştu. BDP Grup Başkanvekili Baluken HDP ile ilgili soruları yanıtladı ve şöyle konuştu: "Bu ülkede sadece Kürtlerin değil, bütün halkların özgürlük mücadelesini yürütüyoruz. HDP projesini, bu yönüyle BDP'nin bütün yetersizliklerini gidermesi hususunda çalışarak ve başararak, kendi özeleştirisini vereceği bir proje olarak değerlendiriyoruz. Yerel seçimlerden sonra BDP grubunun tamamı HDP'ye geçecektir. HDP sadece solu birleştirme projesi değildir. Sistemin baskısına ve zulmüne maruz kalan bütün kesimlerin çatı partisidir." 

Sayı : 2013 11

Yayınlanma Tarihi: 2013-11-01 00:00:00