Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“Berlin’in İncisi” Abhazya’da

27 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında Almanya’nın başkenti, 12. Uluslararası Gençlik Yarışması’nın popüler şarkı dalındaki “Euro Pop Contest” ödülü olan “Berliner Perle” (Berlin’in İncisi) heyecanına sahne oldu. Festival tarihinde ilk kez Abhazya’dan da katılımcılar vardı.

Abhaz GSM şirketi Aquafon’un sponsorluğu sayesinde “Apsny Star” müzik yarışması birincisi Said Agırba ve ümit vaat eden şarkıcı Edward Bebiya, Abhazya’yı Berlin’de temsil etme olanağı buldu.

Bu yılki festivale 22 ülkeden, 56 yarışmacı katıldı. Bunlar arasında Almanya, Ukrayna, Letonya, İtalya, İngiltere, Avusturya, İsveç gibi ülkelerden çok yetenekli genç yorumcular bulunuyordu. Yarışmada genç sanatçılar üç yaş kategorisinde ter döktüler: 10-13, 14-17 ve 18-24 yaş grubu.

Yarışmaya katılan tüm genç yorumcular biri ana dillerinden, diğeri dünya çapında bir hit olmak üzere ikişer şarkı seslendirdiler. İki gün süren yarışma etabı neticesinde jüri sonuçları topladı ve bu sonuçlar festivalin üçüncü günü ilan edildi.

Açıklanan sonuçlara göre Said Agırba, 18-24 yaş grubunda birinciliği kazanarak “Berliner Perle” ödülünü Abhazya’ya getirme onuruna sahip oldu. Edward Bebiya da kendi grubunda ilk ona girdi.

Popüler müzik yarışması “Berliner Perle” 2000 yılından bu yana her yıl düzenleniyor ve Berlin Kanalı’ndan naklen yayınlanıyor. Bu müzik etkinliği, farklı ülkelerden gençler arasında dostça ilişkilerin kurulup, güçlenmesi için uluslararası bir popüler gençlik sanatının geliştirilmesinin yanı sıra, genç yorumculara yeteneklerini ve ulusal kültürlerinin özgün öğelerini sergileme imkanı vermeyi hedefliyor. (apsny.ru)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img