Uluslararası tepki

0
378

Soçi 2014 Kış Olimpiyat Oyunları, oluslararası camiadan çok sayıda üst düzey politikacının tepkisine neden olmuş, birçok lider Soçi’deki açılış törenine gitmeyeceğini ilan etmişti. Son olarak, İsveç Spor Bakanı Lena Adelsohn Liljeroth da tepkisini dile getirdi.

Bakan Liljeroth, Soçi 2014 hazırlıkları kapsamında oyunlara evsahipliği yapacak tesislerin inşası sırasında "işçilerin maaşlarını alamadıklarını, ülkede insan hakları ihlalleri bulunduğunu, basın özgürlüğü olmadığını, toplanma ve konuşma özgürlüğünün bulunmadığını" öne sürerek, oyunların Soçi'de yapılmasının hata olduğunu savundu.

Liljeroth, İsveç Olimpiyat Komitesi ile Soçi'ye gideceğini, ancak oyunların açılış törenlerine katılmayarak tepkisini ortaya koyacağını ifade etti.

İsveç televizyonu SVT de Soçi 2014 hazırlıklarıyla ilgili yayınladığı bir programda, tesislerde çalışan işçilerin "kötü çalışma koşullarını" ve bazı Rus milletvekillerinin işçilerin sorunları konusunda mecliste herhangi bir çalışma yapılmadığına ilişkin iddialarını ekrana getirmişti.

 

Sayı : 2014 02

Yayınlanma Tarihi: 2014-02-24 00:00:00