Abhaz Dernekleri Federasyonu

0
541

Abhazfed tarafından organize edilen ” Sürgün Programı”,18 Mayıs’ta Kocaeli- Kandıra Karaağaç Köyü ve Babalı Sahillerinde gerçekleşti.

Çok sayıda Abhaz ve kardeş Kuzey Kafkas Halklarının yoğun katılımı ile gerçekleşen anma programında, 150 yıl önce sürgüne tabi tutulan halklar ile Soma’da yaşanan trajik olay sonucu hayatını kaybedenler dualar yapılarak anıldı. Karaağaç Köyü Anıt mezarlıkta saygı duruşu ile başlayan program, Abhazfed Genel Başkanı R.Cengiz Koç Ashuba’nın açış konuşması sonrası, sırasıyla Abhazya Cumhuriyeti Devleti Orta Doğu ve Türkiye Bölüm Başkanı İnar Gitsba, Abhaz – Adıge Gençlik yapılanması başkanı Astamur Logua, Abhazfed eski genel başkanı Feridun Aksoy Akhusba’nın birer kısa konuşmaları ile devam etti.

Abhazya adına anma etkinliğine katılan İnar Gitsba Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba’nın mesajını seslendirdi. Soma’da hayatını kaybedenler ile 150 yıl önce yaşanmış trajedi sonucu hayatını kaybeden tüm kardeş halklar yeniden anıldı. Karaağaç Köyü Anıt Mezarlık Programının ardından yapılan yemek ikramı sonrasında törenlerin yapılacağı Babalı Sahillerine geçildi. Burada denize çelek ve karanfil bırakan katılımcılar, denizden ve karadan katılım ile Sürgün ateşini yakarak bir kez daha şehitlerini anarak töreni sonlandırdı.

Kandıra Belediye Başkanı ve Emniyet Müdürü de etkinliğe katılarak taziyelerini dile getirdiler. abhazhaber.com

 

Sayı : 2014 06