Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çerkes Geri Dönüş Örgütü

Sadece dönüşle ilgilenecek olan ilk uluslararası Çerkes örgütü Kanada’da kuruldu. Yeni organizasyonun yönetim kurulu üyesi Kabardey Kongresi sivil hareketi Başkanı Aslan Beşto, kurulan organizasyonun sadece insani yardım anlamında çalışmalarda bulunacağını ifade etti. Beşto’nun ifadesine göre, organizasyonun kurulması fikri Çerkes diasporası mensuplarına ait.
Kabardey Kongresi Başkanı Beşto, “Suriye’den vatanına dönen Çerkeslerin karşılaştıkları zorluk ve problemleri analiz eden inisiyatif grup, organizasyonun çalışma prensiplerini hazırladı. Bu yeni organizasyon, sadece geri dönüş konusu ile ilgilenecek olan ilk uluslararası Çerkes örgütü. Hiç bir politika, anlaşmazlık, eylem yok, sadece insani anlamda çalışmalar yürütecek. Bu, öncelikli olarak anavatana dönüş sürecinde finansal ve hukuki destek sağlama şeklinde olacak” dedi.
Uluslararası geri dönüş Çerkes örgütünün çalışmaları, uluslararası ve Rusya yasaması uzman ve hukukçularının; geri dönüşçülerin konut edinme ve yeni şartlara adaptasyonu konusunda destek yönünde olacak.
Beşto, “Yeni örgüt Kanada’da resmen kuruldu, ancak bu örgütün üyeleri yaşadığı ülkeye bağlı olmaksızın, Çerkeslerin tarihi vatanlarına dönüşlerinde yardım etmeyi isteyen ve edebilecek olan dünyadaki her Çerkes olabilir” dedi.
Geri dönüş örgütü yönetim kurulunda şu isimler yer aldı: İrfan Sokar-Staş (Yönetim Kurulu Başkanı, Kanada), Amer Dahkan (Kanada), Nur Barsbay (ABD), Div Ket (Kabardey-Balkar), Ali Bgan (Adıgey, İsrail), Aslan Beşto (Kabardey-Balkar), Tina Abdzah (İsveç), Nart Bakir (Birleşik Arap Emirlikleri), Yahya Hacbioko (Ürdün, Suriye), Nart Hahu (Türkiye).
Bu yeni örgüt, resmi olarak tüm dünyadaki Çerkeslerle çalışacağını açıklamış olan ikinci uluslararası Çerkes örgütü. İlk örgüt, bilindiği gibi faaliyetlerini Dünya Çerkes Birliği adı altında yürüten organizasyon olarak biliniyor.
(ajanskafkas)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img