Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Amir, Nathoların izinde

Mihail Tyapkov

Bir zamanların Çerkes soyismi Natho, Sovyetler Birliği dönemi futbolseverleri için oldukça tanınmış bir soyisimdi.
Adam Kerimoviç Natho, SSCB dönemi futbol liginde Krasnodar takımının değişmez oyuncusuydu. 1984 yılından itibaren de sembolü haline geldiği, Maykop’un Drujba takımında oynamaya başladı. Aynı Adam Kerimoviç, İsrail Genç Milli Takımı kaptanı olan Bibras Natho’nun, Kurban Berdiyev’in teknik direktörlüğünü yaptığı Rubin Kazan’a transferinde oldukça önemli bir rol oynayacaktı. Kazan’ın teknik direktörü ile oldukça iyi tanışıyorlardı ve Bibras’ın ikna olmasında, kendi akrabasından başka kimin daha fazla etkisi olabilirdi ki?
Bibras, Adam Kerimoviç’i amcası gibi görüyordu. İkisinin de mensup oldukları Natholar, İsrail’in Kfar Kama köyünde yaşamaktaydı. Adam Kerimoviç, 1990’lı yılların başında İsrail’in Hapoel takımına transfer olmuş ve futbolculuk hayatının sonunda yine aynı takımda teknik direktör olarak hizmetine devam etmişti. Onların tanışıklıkları işte bu yıllara rastlar. Adam Natho, kendi akrabalarının yaşadığı Kfar Kama’yı sürekli ziyaret etmektedir ve işte bu ziyaretlerde 5-6 yaşlarında olan Bibras’ın futbol yeteneğini keşfeder. Bir televizyon programında Bibras, Adam’la olan ilişkilerini şöyle anlatır; “Adam Natho benimle aynı soydan. Futbol kariyerimde onun oldukça önemli bir rolü vardır. Henüz 5-6 yaşlarındayken, Adam amcam Kafar Kama’ya geldiği sıralar futbol konusunda yetenekli olduğumu görmüş, beni ve ailemi motive etmişti. Daha sonra da sürekli irtibat halinde kaldık. Ayrıca Rubin Kazan’a transferimde büyük etkisi olmuştu.”
Orta saha oyuncusu Bibras, Rubin Kazan’dan geçen sene ayrıldıktan sonra bir yıl Yunanistan’ın Paok takımında oynadı, şu sıralar İspanya’nın Sevilla takımına transferi gündemde. Sevilla’da oynarsa belki de akrabası olan Amir Natho ile İspanya liginde rakip olacaklar.
Amir Natho son dönemde Rubin Kazan’la antremanlara çıksa da Maykop’ta babasının gözetiminde kalmıştı. Burada 16 yaşında olmasına rağmen büyüklerle futbol oynamış ve ilk golünü de atmıştı. Öyle görünüyor ki katılacağı paf takımda önüne geleni çimlere gömebilecek yetenekte. O yüzden de Katalanların başşehrinde problem yaşamayacağı kesin. Zaten Amir Barselona’da oldukça mutlu. Tüm kontrollerden geçip karmalara da katıldı. Şimdilik PAF takımda (Mavi Granad) oynamak üzere 3 yıllık kontrat imzaladı. Bu transferde en büyük paylardan birisi de Amir’i uzun süredir iyi tanıyan, yetişmesinde de büyük payı olan Konopleva futbol akademisi antrenörü Igor Korneev. Igor Korneev’in futbolculuk yaşamında belirli bir süre geçirdiği Barselona ile olan yakın ilişkisi ve ona hala büyük saygı duymaları sonucu, Amir’i Barselona’ya tavsiye etmesiyle bu transfer gerçekleşebildi. Konuyla ilgili Korneev; “Amir, bütün diğer çok yetenekli genç oyuncular gibi Barselona’nın bünyesinde yerini alabilmesi için gereken her şeye sahip bir genç. Eğer kendi yolunda gitmeye devam ederse başarıya ulaşacaktır” dedi.
Yeni ismiyle “Küçük Natho”, tabi ki önce PAF takımında oynayacak, daha sonra B takımına yükselmeye çalışacak. Barselona, klüp olarak gençlerin yetişmesine çok büyük önem veriyor. Amir’in kendisine ve antremanlarına çok dikkat etmesi gerekiyor. Yükselmek için yolu oldukça zor.
Amir gerek Konopluyova ve gerek Maykop Drujba’da seyredenlere göre aslında Katalan ekibinin stiline çok uygun bir futbolcu. O da Katalan ekibindekiler gibi topla oynamayı, pası çok seviyor, çok teknik ve çok çabuk. Barselona’dan davet alması aslında sürpriz değil.
Tabi ki paf takımında oynamak yolun oldukça başı. Önemli olan buradan iyi bir şekilde yetişip yukarılara çıkabilmesi. Onu tanıyanlara göre karakter olarak Amir zorluklardan yılmayan, disiplinli, antremanları, çalışmayı seven bir genç. Tabi onun bu başarısı Rusya Milli Takımını da çok ilgilendiriyor. Artık gözümüz kulağımız sadece İspanya’daki futbol elçimiz Denis Çernişev’de değil. Amir Natho’nun da başarılı olup A takıma yükselmesini sabırsızlıkla bekleyeceğiz.

9 Temmuz 2014, (sportinfo.kz)

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img