Garmon ustaları yarıştı

0
403

14 Ağustos akşamı, Kuma Ovası, garmon sesleri ile doldu. Köyün birçok sakini, Krasnıy Vostok köyünün en iyi garmon ustalarının çaldıkları eski ezgileri ve dans melodilerini dinlemeye geldi.
Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Malokaraçayevskiy Bölgesi’nin kültür departmanı tarafından düzenlenen garmon yarışması, şu an Nevinnomısk’ta ikamet eden Krasnıy Vostoklu işkadını Rimma Fizikova’nın maddi desteği ile gerçekleştirildi.
Yarışmaya katılanlar arasında da Krasnıy Vostoklu olanlarla burada hala ikamet edenler vardı. Köy sakinlerine göre Krasnıy Vostok köyünde bugün 30’dan fazla garmon sanatçısı var. Yarışmaya 7 garmon ustası katıldı. Yarışmacılar arasında, köyün en yaşlı garmon ustası Roza Argaşokova, köylerin favorileri Zahralya İsmailova, Lidya Canayeva, Rustam Kablahov, Oksana Ogli, Muidin Apsov ve Madina Şeremetova vardı. Her sanatçı sahneye çıkıp birkaç dakikalık performans sergiledi.
Büyük Ödül’ü Lidya Canayeva kazandı. Eski Abaza ezgilerini korumasından dolayı Roza Argaşokova’ya özel ödül verildi. Zahralya İsmailova ile Oksana Ogli de ödül aldı. (alashara.org)

Georgiy Çekalov,
“Abazaların Ülkesi” için özel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz