Gürcistan halkı sokağa döküldü

0
445

Çoğunluğu muhalif lider Mihail Saakaşvili taraftarlarından oluşan yaklaşık 30 bin kişi, Rusya ile Abhazya arasında askeri konularda işbirliğini öngören anlaşmayı protesto etmek için, Tiflis’teki parlamento binası önünde gösteri düzenledi.
“İlhak’a Hayır”, “İşgale Hayır” sloganları atan göstericiler, hükümeti Rusya’ya karşı etkisiz kalmakla suçladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in üzerine “çarpı” atılmış fotoğraflarının yanı sıra Rusya karşıtı sloganların yer aldığı dövizler taşıyan göstericiler; Avrupa Birliği, ABD ve Ukrayna bayraklarıyla, Rusya’nın Kırım’ı ilhakına göndermede bulundu.
Hakkında tutuklama kararı çıkarılan eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili de gösterilere Ukrayna’nın başkenti Kiev’den destek verdi. Video bağlantısı ile göstericilere hitap eden Saakaşvili, Rus işgaline karşı mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Gürcistan için artık daha da güçlü olma zamanının geldiğini ifade eden Saakaşvili, “Birleşmeliyiz ve Gürcü halkı olarak Ivanişvili’ye, hayalini paylaşmadığımızı söylemeliyiz” diye konuştu.
“Rus işgaline karşı Gürcü hükümetinin kapitülasyon politikalarını protesto etmeye geldik” diyen Ulusal Birlik Partisi (UNM) milletvekili Zurab Japaridze, hükümetten olumlu adım gelmediği takdirde her türlü yasal yoldan mücadeleye devam edeceklerini belirtti.
Eyleme katılan bir başka UNM milletvekili Goga Khaçidze ise Gürcistan hükümetinin güçsüz ve etkisiz oluşunun tüm uluslararası müttefikleri tarafından bilinmesinin büyük önem taşıdığını dile getirdi. “Daha etkili adımları da atabiliriz” diyen Khaçidze, uluslararası topluma Gürcüler’in, olanları eli kolu bağlı bir şekilde izlemeyeceklerini göstermek için sokağa çıktıklarını ifade etti.
Daha önce Gürcistan medyasında yer alan anlaşma iddiaları, Gürcistan hükümeti tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Eğer Rusya ile Abhazya böyle bir sözleşmeyi imzalayacaklarsa, bu durum Rusya tarafından Abhazya’nın açık bir ilhakı olacaktır” ifadelerine yer verilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz