Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Berkin’in ailesinden Erdoğan’a tazminat davası

Gezi direnişinde polis şiddetiyle öldürülen Berkin Elvan’ın ailesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 1 Euro’luk tazminat davası açtı. Şikayet dilekçesi İstanbul 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde kayıt altına girdi. Gülsüm Elvan ile Sami Elvan’ın şikayetçi olduğu davanın dilekçesinde, “Berkin Elvan’ın öldürülmesiyle ilgili henüz dava açılmamışken, Elvan ile ilgili siyasi propagandanın sürdüğü” belirtildi.

Davanın gerekçeleri şöyle sıralandı:

Davalı Başbakanken, 14 Mart 2014’te Antep mitinginde binlerce kişiye yaptığı konuşmada müvekkillerin hayatını kaybeden çocukları için açıkça terörist demiş, gerçeğe aykırı bir şekilde, vurulduğunda yüzünde poşu elinde sapan demir bilye olduğunu müşteki Gülsüm Elvan’ın mezara demir bilye attığını söyleyerek, taraftarlarını Berkin’e, annesine ve Berkin’in cenazesine katılan milyonlara karşı kin ve düşmanlığa tahrik etmiş, evladını kaybetmiş bir anneyi yuhalatmıştır.”

Erdoğan’ın 23 Mayıs 2014’te genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmadan:

“…Dün Berkin Elvan’ı anmak için törenler düzenleyeceklermiş. Bu ülkede her ölüm hadisesinde bir tören mi düzenleyeceğiz. İşleri bırakalım törenlere bakalım. Ölmüştür, geçmiştir. Kılıçdaroğlu’na göre ekmek almaya giden birisi, çocuğumuz. Gerçek ortada, kayıtlarla her şey ortada. O evladı aldatanlar da ortada. Olayların olduğu yıldönümü bunu gerekçe tuttular.”

Erdoğan, 21 Ekim 2014 tarihinde Marriot Otel’de düzenlenen 2. Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumu’nda şu konuşmayı yaptı:

“…İstanbul’da talihsizce ölen çocuk için sahte, yalan ifadelerle ekmek almaya gidiyordu… Halbuki hiç alakası yok. Terör örgütünün maşası olmuş durumdaydı.”

4 Kasım 2014’te Bezmialem Vakfı Üniversitesi akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmadan:

“…Ekmek almaya gitti diyorlar, yalan. Ne ekmek almaya gitmesi? Çocukcağızı terörün içine ittiler. Sapanlarla, maskelerle resmi var. Bunların hepsi tespit edilmiş vaziyette. Bunun için kıyametleri koparanlar Diyarbakır’da alçakça, vahşice 3. kattan aşağı atılan Yasin’i görmediler, görmezden geldiler. Niye? Çünkü Yasin Börü inancını yaşayan bir delikanlıydı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk Ceza Kanunu (TCK) 130. maddesi uyarınca “kişinin hatırasına yönelik hakaret suçunu işlediği”, TCK 277. maddesi uyarınca “makamını ve devlet gücünü kullanmak suretiyle yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüsten”, TCK 271. madde uyarınca “suç uydurma” ve TCK 216. maddesi uyarınca “halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarını” işlediği ileri sürüldü.

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img