Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“Aleviler için laiklik herkes için inanç özgürlüğüdür”

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği Alevi Birlik Danışma Toplantısı yapıldı. 4 Ocak’ta İstanbul-Maltepe Prof. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde 500 delegenin katılımıyla gerçekleştirilen toplantı Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut ve Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başanı Rıza Eroğlu’nun da katılımıyla başladı. Toplantıda ilk olarak söz alan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Alevi toplumunun özlemini çektiği bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, “Toplumumuzun bir arada hareket etme isteğine uygun olarak ülkemizde kurulu bulunan 3 büyük Alevi Federasyonu olarak ortak bir tanışma toplantısı gerçekleştiriyoruz. Bugünün iktidarı kendi köhlenmişliğinin üzerini örtmek için laikliği modası geçmiş bir kavram olarak görmek istese de Aleviler için laiklik herkes için inanç özgürlüğü, herkes için ibadet özgürlüğü demektir” dedi.

Ayrıcalık istemiyoruz, ayrımcılığın son bulmasını istiyoruz

Devletin Sünni İslam anlayışına göre yönetilmekte olduğunu ifade eden Gümüş, “AKP iktidarı laiklik ilkesini reddederek kamusal ve toplumsal hayatımızı Sünni inancına göre şekillendirmek istemektedir. Ne yazık ki Türkiye’de tanımladığımız anlamda laik bir devlet yapısı yoktur. Kamusal olanaklar Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle bir mezhep için seferber edilmektedir. Başta Aleviler olmak üzere resmi mezhep dışında kalan tüm inanç çerçeveleri devletin bu anti laik yapılanması yani Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığı nedeniyle çok ağır bir biçimde haksız, hukuksuz, ayrımcı uygulamalara maruz kalmaktadır. Ayrıcalık istemiyoruz tam tersi ayrımcılığın son bulmasını istiyoruz. Adeta Aleviler ötekileştirilmişlerdir” diye konuştu.
Temel taleplerinin net olduğunu kaydeden Gümüş, “Hükümet ısrarla Cemevlerinin ibadethane statüsünü reddetmiş, Alevi kökenli tek bir Vali yada emniyet müdürünün görev almasına engel olmuş, din dersi işkencesini katlayarak sürdürmüş, dönemin Başbakanı meydanlarda bir parti başkanını, bir Gezi direnişçisini Alevi kimliğinden dolayı yuhalatmaktan geri durmamıştır. Aleviler eşit yurttaşlık hakkı istemektedirler. Cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşmasını istemektedirler. AİHM kararı doğrultusunda zorunlu din dersleri uygulamasına son verilmesini istemektedirler. Alevi köylerine maddi ve manevi cebirle camii yapılması uygulamasının durdurulmasını, dahası buraya atanan imamların geri çekilmesini istemektedirler” şeklinde konuştu.

Yasal haklarımızdan yoksun bırakılıyoruz

Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut ise Alevi toplumunun inançlarının yok sayıldığını belirterek, “Yasal haklarımızdan yoksun bırakılıyoruz. 2010 ve 2014’te Cem Vakfı tarafından açılan ve kazanılan zorunlu din dersleriyle ilgili AİHM kararları uygulanmıyor. İnsanlar fişleniyor, Alevi evleri işaretleniyor” dedi.
Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başanı Rıza Eroğlu zorunlu din dersi konusuna değinerek, “Zorunlu din dersleri yerinde zorla din dersi geldi. Zorunlu din dersi kaldırılsın dediğimiz halde zorlamayla zorunlu din dersi getirildi. Bunun için Aleviler bir araya geldi, bu birliğe ihtiyaç var. Aleviler bir olursa bu ülkedeki demokrasiye de katkı sunacak. İnanıyorum ki barış sürecine de katkı sunacak ve toplumun diğer kesimlerinin örgütlenmesinin de önünü açacak. Alevilerin birliğinden, bütünlüğünden rahatsız olanlardan bir tanesi de iktidar” diye konuştu. Alevi dedeleri ve vatandaşların da katıldığı toplantının sonunda, Alevilerin sorunları konusunda neler yapılması gerektiğine dair sonuç bildirgesini Garip Dede Dergahı Yönetim kurulu başkanı Celal Fırat okudu.
(aleviderneklerifederasyonu.org)

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img