“Vize istenmesin”

0
419

Gürcistan’ın Pankisi vadisinde yaşayan Çeçenler, milletvekillerinden Çeçenya ve İnguşetya’ya girişlerinin kolaylaştırılmasını istedi.
Gürcistan Parlamentosu üyeleriyle görüşen Pankisi temsilcileri, milletvekillerinden Çeçenya ve İnguşetya’ya girişleri için vize uygulamasının kaldırılması veya girişlerin kolaylaştırılması için girişimde bulunulmasını istedi. Heyette bulunanlar ayrıca Eylül ayından itibaren vadideki okullarda Çeçence derslerinin başlatılmasını talep ettiler.
Milletvekilleri ile yaklaşık iki saatlik görüşmede ele alınan bir diğer konu ise gençlerin Suriye’ye gidişi ile ilgili oldu. Milletvekilleri hükümetin bu konuda çalıştığını, güvenlik organlarının ise kaçak geçişlere yönelik incelemelerde bulunduğunu ifade ettiler.
1990’lı yılların sonu ve 2000’li yılların başında ağılıklı olarak Çeçen ve İnguşların akraba topluluğu Kistlerin yaşadığı Pankisi vadisindeki 16 köyde yaklaşık sekiz bin Çeçenyalı mülteci yaşıyordu. 2005’de Çeçen mültecilerin sayısı 2500’e kadar düştü. Farklı haber kaynaklarına göreyse şu anda Pankisi vadisindeki Çeçen mülteci sayısı 300. (ajanskafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz