Temirkanov’a Japonya’dan devlet nişanı

0
439

St. Petersburg Filarmoni Orkestrası şefi Çerkes Yuri Temirkanov, Japonya tarafından verilen Rising Sun III devlet nişanının sahibi oldu.

Nişanı Temirkanov’a St. Petersburg Japonya Başkonsolosu takdim etti. Nişan takdim töreni, Temirkanov’un St. Petersburg Filarmoni Orkestrası ile prova yaptığı yerde gerçekleştirildi.

Japonya Başkonsolosu Esihiro Yamamura’nın, törende yaptığı konuşmaya göre, Yuri Temirkanov bu yüksek nişana, “Japonya’da uzun zamandır yürüttüğü faaliyetler ve Rusya ile Japonya halkları arasında müzik aracılığıyla sağlanan ilişkinin gelişimine katkılarından dolayı” layık görüldü.

Ünlü orkestra şefi Temirkanov Japonya’da hem yerel orkestralarla hem de Rusya orkestrası ile düzenli olarak sahne alıyor. Son büyük turnesi 2014’te gerçekleşti. Konserler Tokyo, Yokohama, Nagoya, Fukuoka ve St. Petersburg’un kardeş şehri Osaka’da yapıldı.

Japonya devlet nişanını alan Temirkanov, ödül töreninde yaptığı konuşmada, bu yüksek nişandan ötürü çok gururlandığını, Japonya’nın sahne almaktan çok memnun olduğu ülkelerden biri olduğunu ifade etti. (ajanskafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz