Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

1 Kasım: “Beni seçin” seçimi

7 Haziran seçimlerinin ardından tek başına bir iktidar çıkmayınca Başbakan Ahmet Davutoğlu’na koalisyon hükümeti kurma görevi verilmişti. Ancak siyasi partiler 45 günlük koalisyon sürecinde anlaşmaya varamadı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan erken seçim kararı aldı.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 1 Kasım’da yapılması öngörülen seçim takvimi taslağını siyasi partilerin görüşüne sundu. YSK’nın önerisi kabul edildi ve erken seçimlerin 1 Kasım’da gerçekleştirileceği kesinleşti.
Bu sürecin ardından, TC siyasi tarihinin ilk “Geçici Seçim Hükümeti” kuruldu. Başbakan Davutoğlu’nun 28 Ağustos’ta açıkladığı TC’nin 63. hükümetinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte 12 AK Partili, 2 HDP’li, 1 MHP’li, 3’ü AKP’den istifa ettirilen 11 bağımsız üye yer aldı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı görevine getirilen Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) yönetim kurulu üyesi Ayşen Gürcan, TC’nin ilk başörtülü bakanı oldu.

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img