Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Suruç’ta katledilenler anıldı

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Örgütü, Suruç’taki bombalı intihar saldırısında hayatını kaybeden 33 kişi için Kadıköy, Yoğurtçu Parkı’nda 40. gün yemeği verdi. Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu dev pankartın asıldığı etkinliğe, hayatını kaybeden 33 kişinin aileleri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP İstanbul Milletvekili Sezai Temelli, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri katıldı.
33 kişi için yapılan saygı duruşuyla başlayan etkinlikte konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu “Bu kadar kanın aktığı bu günlerde sözün değeri yok. Bu ülke çok karanlık günler yaşadı. Halkımız çok acılar yaşadı. Savaşı isteyenlere karşı onları engelleyecek güçteyiz. Barış için, adalet için, özgürlük için birbirimizin sesine ses olmalıyız” dedi.
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise “Bütün Türkiye hala o 33 canın acısıyla yanıyor, tutuşuyor. Bu katliamın yaşanmasının önünü açan, tetiğini çeken, o IŞİD çetelerini el bebek gül bebek besleyip büyüten siyasi iktidar tek bir hesap vermedi. Bombalamanın ardından sadece o saldırıyı gerçekleştiren IŞİD çetesi dışında ne bir soruşturma layıkıyla açıldı ve işletildi, ne de bu katliamdan dolayı yakalama, tutuklama, hukuki sürecin kararlı bir şekilde işlemesi uygulamaya konuldu. Dosyaya gizlilik kararı verdiler. Bu katliamın mağdurlarının, müştekilerinin bu davaya müdahale etmesinin önünü kestiler. Bütün Türkiye halklarını hedefleyen bir katliam davasına Türkiye halkları müdahale edilemez hale getirildi” diye konuştu.
Yüksekdağ, “Suruç katliamını unutturmak için ve kaybettikleri iktidarlarını kanla, ölümle savaşla, yeniden kazanmak için Türkiye’de devasa bir savaş başlattılar. Suruç katliamını bahane ederek Türkiye’yi hafızasından koparmaya çalışıyorlar. Halkımızı, bizleri akılsız yerine koymaya çalışıyorlar. Sözde katliamın ardından IŞİD’e karşı mücadele kararı vermişti. Ama bu geçen süre içinde IŞİD çetelerine karşı mücadele yürüteni göreniniz oldu mu?” dedi.
1 Kasım’da yapılacak seçime de değinen Figen Yüksekdağ, “Madem 7 Haziran’da uslanmadılar, 1 Kasım’da halkımızın iki kat daha güçlendirilmiş asıl cevabını görecekler ve ikinci kez yenilgiyle karşı karşıya kalacaklar. Bugün bu kötü siyasi iktidar yenildiğini kabul etmiyor ve demokratik bir yenilgiden doğru sonuçlar çıkarmıyor. Halkına ve seçmen kitlesine savaş açarak bu yenilgiden kurtulacağını sanıyor. Ama 1 Kasım günü onlar da, bütün dünya da çok iyi görecek ki halkımızın demokratik iradesi onların siyasi tarihine noktayı koyacağız” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından katılımcılara yemek verildi VE BEKSAV Müzik Grubu’nun şarkıları ile devam etti.

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img